Web tabanlı dijital öykü aracının tasarlanması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Design, development and evaluation of web based digital story tool
  1. Tez No: 891916
  2. Yazar: CAHİDE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı, web tabanlı bir dijital öykü aracının tasarlanması, geliştirilmesi ve öğretmenler tarafından değerlendirilmesidir. Eğitim odaklı bir dijital öykü aracının geliştirilmesi, eğlence odaklı tasarlanan ve ücretli ticari araçlardaki kısıtlamaların aşılması açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle bu tez çalışmasında, öğretmenlerin kitap ve video formatında dijital öykü oluşturabileceği web tabanlı bir araç geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında, tasarımın planlanması, oluşturulması ve değerlendirilmesi aşamaları olmak üzere tasarım tabanlı bir araştırma yöntemi izlenmiştir. Dijital öykü aracı oluşturulurken ADDIE öğretim tasarım modeli kullanılmıştır. Tasarımın planlaması aşamasında, öğretmenlerin dijital öykü farkındalığını tespit etmek için 19 sorudan oluşan anket ile 147 öğretmenden veri toplanmıştır. Bu anket çalışmasında 147 öğretmenden 78'inin dijital öykü kavramını duymasına rağmen sadece 31 öğretmenin dijital öykü oluşturduğu belirlenmiştir. Dijital öykü aracının gereksinim duyduğu özelliklere, alan yazın incelenerek ve mevcut dijital öykü araçları değerlendirilerek karar verilmiştir. Uzman öğretmenlerle yapılan iş birliği ve planlama sürecinin ardından ilk tasarım oluşturulmuştur. Tasarımın oluşturulmasında, PHP ve JavaScript kodları kullanılmıştır. Dijital öykü aracının kullanılabilirliği, Web Sitesi Kullanılabilirlik Ölçeği ile ölçülmüştür. Öğretmenlerin ve bilişim teknolojileri uzmanlarının olumlu geri bildirimleri sayesinde dijital öykü aracının kullanılabilir olduğu görülmüştür. Dijital öykü aracı, 15 uzman öğretmen tarafından Öğretmen Görüşme Formu kullanılarak değerlendirilmiştir. Öğretmenler tarafından dijital öykü aracı, kullanımı kolay, amacına uygun ve etkili olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to design, develop and evaluate a web-based digital story tool by teachers. The development of an education-focused digital story tool is important in terms of overcoming the limitations of entertainment-focused and paid commercial tools. Therefore, in this thesis study, a web-based tool was developed where teachers can create digital stories in book and video formats. Within the scope of the research, a design-based research method was followed, including the stages of planning, creating and evaluating the design. The ADDIE instructional design model was used while creating the digital story tool. In the design planning stage, data was collected from 147 teachers with a survey consisting of 19 questions to determine teachers' digital story awareness. In this survey study, it was determined that although 78 out of 147 teachers had heard of the concept of digital stories, only 31 teachers had created digital stories. The features required for the digital story tool were decided by reviewing the literature and evaluating existing digital story tools. The first design was created after the collaboration and planning process with expert teachers. PHP and JavaScript codes were used in the creation of the design. The usability of the digital story tool was measured with the Website Usability Scale. Thanks to the positive feedback from teachers and IT experts, it was seen that the digital story tool was usable. The digital story tool was evaluated by 15 expert teachers using the Teacher Interview Form. The teachers found the digital story tool easy to use, appropriate for its purpose and effective.