Üniversite öğrencilerinin futbol taraftarı fanatiklik durumu ile saldırganlık düzeyinin incelenmesi
Investigation of the football fan fanaticism and aggressive level of university students
- Tez No: 891980
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin futbol taraftarı fanatiklik durumu ile saldırganlık düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklem grubunu Ondokuz Mayıs Üniversitesinde öğrenim görmekte olan tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş 235 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Taşmektepligil ve ark. (2015), tarafından geliştirilen Futbol Taraftarı Fanatiklik Ölçeği ve Buss ve Perry tarafından geliştirilen Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması Demirtaş Madran (2012) tarafından yapılan saldırganlık ölçekleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the football fanaticism and aggression levels of university students. The research sample group consists of 235 volunteer students studying at Ondokuz Mayıs University and selected by random sampling method. Personal information form, Football Fanaticism Scale developed by Taşmektepligil et al. (2015), and aggression scales developed by Buss and Perry, whose Turkish validity and reliability study was conducted by Demirtaş Madran (2012) were used as data collection tools in the study.