Üniversite öğrencilerinin futbolda fanatizm ve şiddete yönelik tutumlarının incelenmesi
An examination of university students' attitudes towards fanatism and violence in football
- Tez No: 992090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin fanatizm ve şiddete yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 733 üniversite öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada katılımcılara Taşmektepligil tarafından geliştirilen 13 maddelik Futbol Taraftarı Fanatiklik Ölçeği (FTFÖ) uygulanmıştır. Ölçekten en düşük puanı alan yani fanatizm düzeyi en yüksek olan 7 katılımcıyla görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nicel veriler istatistik programıyla nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak fanatizm düzeyinin cinsiyet, aylık gelir, 1 ayda izlenen yerli maç sayısı, 1 ayda izlenen yabancı maç sayısı, stadyum veya tv'den maç izleme, kalabalık veya yalnız maç izleme durumuna göre değiştiği görülmüştür (p<0,05). Bununla birlikte fanatizm düzeyinin yüksek olmasında kişilerinin takımlarına karşı aidiyet duygusunun yüksek olması ve bunu kimlik haline getirmeleri, rakip takımlara karşı olumsuz veya nötr duygular beslemeleri, fanatizmin her zaman şiddete dönüşen bir kavram olmayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine university students' attitudes toward fanaticism and violence. 733 university students participated voluntarily. The 13-item Football Fan Fanaticism Scale (FTFS), developed by Taşmektepligil, was administered to the participants. The seven participants who received the lowest scores on the scale, i.e., those with the highest levels of fanaticism, were interviewed. Quantitative data were analyzed using a statistical program, while qualitative data were analyzed using content analysis. The results showed that the level of fanaticism varied according to gender, monthly income, the number of domestic matches watched per month, the number of international matches watched per month, whether watching matches in a stadium or on television, or whether watching matches in a crowd or alone (p<0.05). However, high levels of fanaticism are associated with individuals' strong sense of belonging to their team and their identification with it, and the presence of negative or neutral feelings toward opposing teams. It was concluded that fanaticism does not always lead to violence.