Taking charge of learning: english language teachers' views on learner autonomy
Öğrenmenı̇n sorumluluğunu almak: ı̇ngı̇lı̇zce öğretmenlerı̇nı̇n öğrenen özerklı̇ğı̇ne ı̇lı̇şkı̇n görüşlerı̇
  1. Tez No: 892109
  2. Yazar: BERFİN SAYI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İngiliz Dili Eğitiminde öğrenen özerkliğine olan ilgideki gözle görülür artış göz önüne alındığında, öğrenen özerkliği kavramı araştırmalarda önemli bir ilgi görmüştür ve alanda çalışma konusu olmuştur. Araştırmacılar, öğrenen özerkliğini anlaşılır hale getirme ihtiyacını incelemekte ve eğitim ortamlarında özerkliği teşvik etmenin yollarını önermekte, özellikle de özerkliği teşvik etmek için önemli bir sorumluluğu olan öğretmenlere odaklanmaktadır. Öğrenen özerkliğinin teşvik edilmesi, öğretmenlerin sorumluluklarının farkında olmalarına bağlıdır. Bu çalışma Yabancı Dil Olarak İngilizce öğretmenlerinin öğrenen özerkliğine ilişkin algılarına ve ortaokul ve lise eğitim ortamlarındaki görüşlerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, özel okullarda çalışan 60 İngilizce öğretmeni ile yürütülmüştür. Bu çalışmada verilerin toplanması ve analizinde nicel bir yaklaşım kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, öğretmenlerin öğrenen özerkliği konusundaki görüşlerini araştırmak için bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Anketten elde edilen veriler için Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi versiyon 27'ye (SPSS) tabi tutulmuştur. Çalışmanın bulguları, öğretmenlerin sorumluluklarının farkında olduklarını ve öğrencilerin hedef belirleme ve materyal seçiminden ziyade etkinlik seçme ve sonuçlarını değerlendirme konusunda daha fazla özerklik gösterdiklerine inandıklarını göstermiştir. Katılımcılar, dil sınıflarında öğrenci özerkliğini teşvik etmeye yönelik kısıtlamalar konusunda farklı bakış açılarını vurgulamaktadır. Çoğunlukla hükümetin eğitim politikasını ve öğretmenlerin öğrenen özerkliği konusundaki bilgilerini sınırlama olarak görmektedirler. Katılımcılar, eğitim ortamlarında özerkliğin daha da geliştirilmesi konusunda olumlu fikirlerini sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Given the noticeable rise in interest in learner autonomy in English Language Teaching (ELT), the concept of learner autonomy has received significant attention in research. It has been a topic of study in the field. Researchers have been delving into the need to make learner autonomy comprehensible and suggest ways to promote it in educational settings, mainly focusing on teachers who have an essential responsibility for promoting autonomy. The promotion of learner autonomy relies on teachers' awareness of their responsibilities. The current study focuses on the views of English as a Foreign Language (EFL) teachers regarding learner autonomy and their opinions within secondary and high school educational settings. This study was conducted with 60 EFL teachers working in private schools. This study employed a quantitative approach to collecting and analyzing the data. The data of the study was collected through a survey to explore the teachers' views on learner autonomy. The data gathered from the survey was subjected to the Statistical Package for Social Science (SPSS) version 27. The study's findings indicated the multifaceted nature of the concept of learner autonomy due to different views on definitions. Furthermore, teachers are aware of their responsibilities and believe that their students show greater autonomy in choosing activities and evaluating outcomes rather than setting objectives and choosing materials. The participants highlighted different viewpoints on the constraints to promote learner autonomy in language classes. They mostly viewed governmental educational policy and teacher knowledge about learner autonomy as limitations. The participants presented their positive ideas on developing autonomy in educational settings.