Türkiye'de elektronik bankacılık
Electronic banking in Turkey
  1. Tez No: 89212
  2. Yazar: ÜMİT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, 1990'lı yıllarda Bankacılık Sektörüne damgasını vuran Elektronik Bankacılığı değerlendirmek ve Elektronik Bankacılık araçlarının Türkiye'deki ve Dünya'daki geldiği noktayı araştırmaktır. Ayrıca Türkiye'de Elektronik Ticaret konusu ile ilgili çalışmalar da incelenmiştir. Birinci Bölüm'de elektronik bankacılığın tanımı yapılarak, gelişim süreci incelenmiş ve elektronik bankacılık ürün ve hizmetlerinden otomatik vezne makinalarına, kredi kartlarına, satış noktası terminallerine ve doğrudan bankacılığa yer verilmiştir. Ayrıca elektronik bankacılığın gelişim yönünü belirleyen uzman sistemler, akıllı kartlar, biometri ve internet bankacılığı araştırılmıştır. İkinci Bölüm'de Türkiye'de elektronik bankacılık, elektronik ticaret ve ödeme sistemlerinden bahsedilmiştir. Türkiye'de elektronik bankacılık araçlarının kullanımı anlatılarak, birtakım istatistiki bilgiler verilmiş, elektronik ticaret konusunda Türkiye'de henüz başlamış çalışmalar ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Ödeme sistemlerinin anlatıldığı altbölümde dünyada yer alan ödeme sistemleri ile ilgili özellikler incelenerek TCMB Ödeme Sistemi değerlendirilmiştir. Ayrıca TCMB'nin EFT-II ve EMKT projeleri hakkında bilgi sunulmuştur. Bölüm sonunda elektronik ödeme sistemlerinin parasal gelişmeler üzerindeki etkileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this study, is to evaluate electronic banking, which has a big impact on banking sector in 1990's, and the points that the electronic banking instruments has achieved in the World and in Turkey. Electronic Trade is also studied. In Chapter One, electronic banking is defined and the development period is discussed. The products of electronic banking such as ATMs, credit cards, Point of Sale terminals, and direct banking subjects are elaborated. Also the expert systems, smart cards, biometry and internet banking, which direct the the development trend of electronic banking, are studied. In Chapter Two, electronic banking, electronic trade and payment systems in Turkey are mentioned. The usage of electronic banking instruments in Turkey are discussed, and some statistics are marked. Electronic trade, on which the studies have just begun recently in Turkey, is investigated. The properties of payment systems in the World are mentioned due to the evaluation of Central Bank of Turkey Payment Systems. Also, the information about the new project, which is named EFTII-EMKT, is given. At the end of chapter two, the effects of payment systems on monetary developments are elaborated.