Güneydoğu'dan göçün toplumsal etkileri
The Social effects of immigration from eastern of Anatolia
- Tez No: 89213
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Ulus olmak için nesnel kriterler belirleme veya bazı gruplar uluslaşırken, bazı grupların sebep uluslaşamadığını izah etme girişimleri çoğu zaman, ya dil ya da etnik köken gibi tek bir kritere veya dil, tarih, kültür gibi bir kriterler kümesine dayanmıştır. Ancak ilginç olan ve üzerinde durulması gereken, ulus olma kriterleri değil, insanları buna yönelten düşüncelerin neler olduğudur. Türkiye'de, Kürtleri ulus olma düşüncesine iten, Kürt Kimliğini fanatikleştiren pek çok malzeme bulunmaktadır. Araştırmalar, en önemli sebeplerin işsizlik ve geçim sıkıntısı olduğunu göstermektedir. Bölge halkının bu sorunları çözmek umuduyla, bölgedeki büyük illerin merkezlerine ya da batı illerine göçleri çözüm olmamaktadır. Göç alan kentlerde göçe bağlı olarak hızla artan nüfusa paralel önlemler alınmaması ciddi sorunlara sebep olarak, hem kent sağlığım bozmakta hem de yerli halkın tepkilerine sebep olmaktadır. Göç eden halkın sorunlarıysa, çözüm bulmak yerine katlanarak çoğalmaktadır. Kent nüfuslarının çok hızlı şekilde artması ve mevcut hizmet olanaklarının giderek daha fazla insan tarafından paylaşılmak zorunda olması, göç eden insanların başta yerleşim olmak üzere, sağlık ve eğitim konularında ciddi sorunlarla karşılaşmaları önlem almadığı düşünülen devlete tepki duyulmasına sebep olmaktadır. Göç eden halk, kendisine bir yerleşim mekanı gösterilmediği için ya da maddi olanaksızlıklar yüzünden illegal yollardan yaptığı derme çatma evlerde yaşamakta ve göç ettiği yerlerdeki kültürü kente taşımaktadır. Gettolaşmaya kadar varan yerleşim şekli, göç edenlerin kent kültürüne adapte olmasını engellemekte, insanlar kente daha çok yabancılaşmaktadır. Yerli halka da yakın diyalog kuramayan göçerler kendilerini yalnızlığın ve yabancılığın da eklendiği bir sorunlar yumağının içinde bulmakta ve bir dayanak noktası aramaya yönelmektedirler.Bu dayanak noktası da“Kürt Kimliği”olmaktadır. Özetle, doğudan batıya göç (devletin de kayıtsızlığıyla) Kürt Ulusçuluğu düşüncesini güçlendirmektedir. Devletin yoğun göç alan bütün şehirlerde uygulanmak üzere, acil olarak bir sosyo-ekonomik adaptasyon planı hazırlaması gereği vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The efforts for determining objective criteria for being a nation and explaning the reasons of some nations' can't being a nation while the others can, have generally been based on a single criterion such as language or ethnic roots or on a set of criteria consisting of elements such as language, history or culture. But, what is interesting and should be insisted on is not the criteria of being a nation, but the thoughts leading the people towards such a target. There are many materials in Turkey that lead the Kurds towards being a nation and that fanaticises the Kurds identification. The researches show that the major reasons are unemployment and insufficient income, The immigration of the public to the centres of the big cities in this region or to the cities in the west can not be a solution for these problems. No additional precautions are taken in parallel with the population that is rapidly increasing due to the immigration towards these cities and this condition causes serious problems both giving harm to the urban health and causing the negative response of the native public living in these regions. The problems of the migrating public are becoming more and more instead of being solved. The rapid increase of the population of the cities and the need for sharing the existing service facilities by more persons, the migrating people being faced to many serious problems about healt and education and the most important of all residence, cause a big negative response rising againts the state. Since they are not placed in any residence, the migrating people live in extemporaneous houses they build in illegal ways and carry their own culture to the cities they migrated. The residence form that even approaches to being ghettos, prevent the migrating people to adapt the urban culture and the people get more and more foreign to the city.The migrating people who can not have a close dialog with the native public find themselves in a set of problems to which loneliness and foreignness are added and try to find something to rely on. And the point to rely on becomes the“Kurds Identification”. In summary, the immigration from east to west (also with the indifference of the state) strengthens the Kurdish nationalism idea. The state must immediately prepare a socio-economical adaptation plan to be applied in all cities towards which an intense immigration exists.