Örgütsel bilginin ve iletişimin yönetilmesinde yeni bir yaklaşım: Intranet uygulamaları
- Tez No: 89221
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
156 ÖZET Milyonlarca insanın daha hızlı iletişim, bilgiye kolayca erişim ve bilgiyi kolayca yayınlamak amacıyla kullandıkları Internet, bazı şirketleri, Internet teknolojisini örgüt içi iletişim ve bilginin yönetilmesinde kullanmaya itmiştir. Yapılan çalışmalarda başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Çünkü teknolojisi hazır olan, kolay kullanımlı, açık sistem özelliğinde, düşük maliyetli, her türlü veriye ulaşımı mümkün kılan, basım ve dağıtım masraflarında tasarruf sağlayan bir sisteme sahip olunmuştur. Bu sistem InTRAnet'tir. Intemet'in sınırları dünya genelindeyken, InTRAnet'in evreni bulunduğu örgüttür. Internet'te kullanıcılar, şirketler bilgi yayınlar, bilgiye erişir ve mesaj alışverişinde bulunurken, InTRAnet'te çalışanlar ve şirketin birimleri bilgi yayınlar, bilgiye erişir ve birbirleriyle mesaj alışverişinde bulunurlar. InTRAnet, özellikle bilgi sistemi uzmanlarını cezbedecek görselliğe ve kolaylığa sahiptir. InTRAnet'te uygulamaya birkaç Web sayfasıyla başlanıp, ihtiyaçlara göre devam etmek mümkündür. InTRAnet, örgüt çalışanlarına da kolay kullanımlı arayüz sunmakta, bunun ötesinde klasik bilgi itme modelinden, bilgi çekme modeline geçişi sağlamaktadır. Bu yeni model, çalışanların neye ihtiyacı olduğunu belirleyip, o bilgiyi dağıtma esasına dayanan bilgi itme modeline karşı, çalışanın kendi ihtiyacını belirlediği ve bilgiyi havuzdan çektiği bir modeli sunmaktadır. InTRAnet, birçoğa birçok iletişimi mümkün kılan haber gruplarının kullanımıyla, geleneksel iletişim kanallarının ötesine çıkmaktadır. Haber gruplarında, çalışanlar daha önceden hiç biraraya gelmedikleri diğer çalışanlarla bile, ortak ilgilenilen konularda buluşabilmekte, fikirlerin değiş tokuşunu sağlamaktadır. InTRanet'in teknolojik olarak sunduğu bu imkanların, yönetimsel olarak desteklenmesi gerekmektedir. InTRAnet, bilginin denetiminde bir kayışa sebep olabilecektir. Önceden bilgi sistemi uzmanlarınca denetlenen elektronik bilgi, artık bilgiyi oluşturanların, önceden bilgiyi oluşturanlarca157 denetlenen bilgi akışı da, bilgiyi kullananların sorumluluğuna geçebilecektir. InTRAnet'teki haber gruplarının sağlayacağı birçoğa birçok iletişim, örgütler için yabancıdır. Haber gruplarının beklenen faydayı sağlaması, yönetimin haber gruplarına yaklaşımına bağlıdır. InTRAnet'in uygulama alanları çok çeşitlidir. Özellikle örgütün yönetsel ve operasyonel işlerine yönelik olan birçok konuda yarar sağlamaktadır. İnsan kaynakları, eğitim, satış, pazarlama, bilgi sistemleri, halkla ilişkiler, müşteri hizmetleri bu çalışma kapsamında açıklanan alanlardan bazılarıdır. Çalışmada, InTRAnet teknolojisinin yönetsel işlevlerdeki kullanımı,“Intra Holding InTRAnet Uygulaması”ile örneklenmiştir. Uygulama şu işlevlerden oluşmaktadır:“Çalışanlar”,“Organizasyon Yapısı”,“Duyurular”,“Eğitimler”,“İş Başvurulan”,“Seminerler”,“Anketler”,“Şirket El Kitabı”. Hazırlanan bu Web sayfalarının bazıları statik, bazıları da (veri tabanına erişenler) dinamik sayfalardır. Her bölümün, kendi içinde yardım kısmı da bulunmaktadır. Bu sayfalara tüm holding çalışanları erişebilecektir. Uygulama, yönetsel işlevlere yönelik olduğu ve her örgütte de bu tür işlevler bulunacağından, çalışma birçok örgüte uyarlanabilecek özelliktedir.
Özet (Çeviri)
1 58 SUMMARY While millions of people are using the Internet for faster communication and for easy retrieval and publication of information, some organizations have begun to use this technology for their corporate requirements. They achieve successful results. Because they own a system that has open architecture, ease of use, low cost, a system whose technology is ready_for some years and a system that makes access to corporate databases and other information resources. With the use of this system, they save paper and printing costs, they supply a universal graphical interface to their employees. This system is the InTRAnet, which is shortly described as the Corporate Internet. InTRAnet uses the same technology with the Internet. But though Internet is open to public, InTRAnet is limited to the organization's employees. While every person or organization may publish or retrieve information and communicate on the Internet, employees and the departments publish or retrieve information and communicate on the InTRAnet. InTRAnet attracts the IS specialists especially with its ease of maintenance and application development, cost effectiveness and the visuality. InTRAnet supplies the employees easy-to-use graphical interface. Further InTRAnet offers“information pull model”instead of the classical“information push model”. In this model, employees determine their information requirements and pull the information they need instead of waiting some other employees to determine the requirement and distribute the information. InTRAnet offers many-to-many communication with the use of newsgroups. Employees meet with the others in the on-line discussion areas to exchange ideas. InTRAnet needs to be supported with some managerial issues. With InTRAnet, control of information may shift from the IS specialist to the159 information creators and the control of the information flow may shift from information creators to information users. Further, the many-to-many communication that the newsgroups enable may be strange for many organizations. The managers' behaviours make sense. InTRAnet can be used for many applications. It benefits especially for the organization's administrative and operational functions. Human resources, training, sales, marketing, information systems, public relations, customer support are some of the functions that have been explained in this study. In this study,“Intra Holding InTRAnet application”has been implemented to support the administrative functions. The application consists these functions:“Employee Information / Phone Directory”,“Organization chart”,“Bulletin board”,“Personel and organizational assessments”,“Resumes”,“Company handbook”,“Courses”,“Seminars”. Some of the pages prepared are static, the others are dynamic (the ones which access the database). Each section of the application has its own help page. All of the employees can access these pages. As this application is targeted to the administrative functions and as every organization consists these functions, it is sure that any organization can benefit from this application. USSeeT