Farklı ülkelerdeki halk sağlığı laboratuvarlarının işleyişinin türkiye ile kıyaslanması ve adli bilimlere katkısının incelenmesi
Comparison of the functioning of public health laboratories in different countries with turkey and examination of their contribution to forensic sciences
- Tez No: 892229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Halk Sağlığı, Kimya, Pharmaceutical Toxicology, Public Health, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Dünya'da ve Türkiye'de halk sağlığı laboratuvarlarının işleyiş yapısını ve adli bilimlerdeki önemini ele almayı, bu iki alanın birbirleriyle olan etkileşimini ve iş birliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Halk sağlığı laboratuvarları, hastalıkların tespiti ve izlenmesi için kritik testler yapar ve bu doğrultuda sağlık politikalarının şekillendirilmesinde merkezi bir rol oynarlar. Adli bilimler ise, suçların aydınlatılması ve hukuki süreçlerde delil oluşturulması açısından temel bir işleve sahiptirler. Bu çalışmada, nitel veri toplama ile veri analiz yöntemlerini kullanan bir metodoloji kullanılmıştır. Laboratuvarın kurumsal yapılarının detaylı analiz edilmesi ile elde edilen verilerin analizi, literatür araştırması, saha gözlemleri ve laboratuvar personeli ile yapılan mülakatlar aracılığıyla derlenen bilgiler değerlendirilerek yorumlanmıştır. Çalışma, halk sağlığı ve adli bilimlerin birleşim noktasını temsil eden olay incelemeleri sunarak, karar vericiler ve uygulayıcılar için geçerli olan süreçleri ve karar verme mekanizmalarını aydınlatmayı hedeflemektedir. Bulgular, halk sağlığı ve adli bilimlerin etkinliğini artırmak, bu iki alandaki iş birliğinin gelişimi için önerilen stratejiler ve politika değişikliklerini içermektedir. Ayrıca, bu laboratuvarların işleyişi ve onların adli bilimlerdeki rollerini iyileştirmek adına, olası iyileştirmeler üzerine bir tartışma sunmayı hedeflemektedir. Sonuçlar, politika yapıcılar, halk sağlığı otoriteleri ve adli bilim topluluğu için önemli bilgiler sunarken, aynı zamanda, literatürde buna benzer çalışmaların az olmasından ötürü, gelecekteki araştırmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the functioning structure of public health laboratories in the World and in Türkiye and their importance in forensic sciences, and to examine the interaction and cooperation between these two fields. Public health laboratories perform critical tests for the detection and monitoring of diseases and play a central role in shaping health policies. Forensic sciences, on the other hand, have a fundamental function in the elucidation of crimes and the creation of evidence in legal processes. In this study, a methodology using qualitative data collection and data analysis methods was used. The analysis of the data obtained through detailed analyses of the institutional structures of the laboratory, literature research, field observations and interviews with laboratory personnel were evaluated and interpreted. The study aims to illuminate the processes and decision-making mechanisms that apply to decision-makers and practitioners by presenting case studies that represent the nexus of public health and forensic science. The findings include recommended strategies and policy changes to enhance the effectiveness of public health and forensic science, and to improve co-operation between these two fields. The study aims to provide a discussion on possible improvements to the functioning of these laboratories and their role in forensic science. The results provide important considerations for policy makers, public health authorities and the forensic science community, and will also contribute to future research, as there are few similar studies in the literature.