Kronik bel ağrısı olan tekstil çalışanlarında beden farkındalığının, ağrı, yorgunluk ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between body awareness, pain, fatigue and sleep quality in textile workers with chronic low back pain
  1. Tez No: 892234
  2. Yazar: GİZEM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Toplumların büyük çoğunluğunda karşımıza çıkan kronik bel ağrısı şikayeti bireylerin fiziksel, psikolojik seviyelerinde önemli ölçüde azalma, uyku kalitesi seviyelerinde olumsuz etkilenmeler ve kişilerin günlük yaşantılarını etkileyen yorgunluk, ağrı meydana getirmektedir. Yoğun iş temposu ve düşük beden farkındalığı bireylerde meydana gelen ağrıya olumsuz katkı sağlamaktadır. Çalışmamızda kronik bel ağrısına sahip tekstil şirketinde çalışan bireylerin beden farkındalık düzeylerinin, ağrı, yorgunluk ve uyku kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amaçlandı. Çalışma Şubat 2024 – Mayıs 2024 tarihleri arasında Gizia tekstil şirketinde yürütüldü. Çalışmaya 3 ay veya daha fazla süredir mevcut olan kronik bel ağrısı şikayeti olan 20-50 yaş arasında olan, cerrahi işlem geçirmemiş, herhangi bir nörolojik, romatolojik veya psikolojik hastalık tanısı almamış, 3 aydan uzun süredir çalışan 84 kişi dahil edildi. Araştırmaya katılmayı kabul eden gönüllü bireylerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi demografik verileri hakkında bilgi toplamak için Sosyodemografik Bilgi Formu, ağrı değerlendirmesinde Vizüel Analog Skalası, beden farkındalığının değerlendirilmesinde Vücut Farkındalık Anketi, fonksiyonellik değerlendirmesinde Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi, yorgunluk düzeyinin belirlenmesinde Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve uyku kalitesinin değerlendirilmesinde Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The complaint of chronic low back pain, which we encounter in the majority of societies, causes a significant decrease in the physical and psychological levels of individuals, negative effects on sleep quality levels, and fatigue and pain that affect people's daily lives. Intense work tempo and low body awareness negatively contribute to pain in individuals. Our study aimed to evaluate the effect of body awareness levels of individuals working in a textile company with chronic low back pain on pain, fatigue and sleep quality. The study was conducted at Gizia textile company between February 2024 and May 2024. The study included 84 people between the ages of 20 and 50 who had chronic low back pain that had been present for 3 months or more, had not undergone a surgical procedure, had not been diagnosed with any neurological, rheumatological or psychological disease, and had been working for more than 3 months. Sociodemographic Information Form was used to collect information about demographic data such as age, gender and education level of volunteer individuals who agreed to participate in the research, Visual Analog Scale for pain assessment, Body Awareness Survey for assessing body awareness, Oswestry Low Back Pain Disability Survey for functionality assessment, Fatigue Severity Scale for determining fatigue level. and the Pittsburgh Sleep Quality Scale was used to evaluate sleep quality.