Kütahya türküleri
Folk songs of Kütahya
  1. Tez No: 89225
  2. Yazar: KADRİ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
OZET (ABSTRACT) Bu çalışmamızda türkü türü, Kütahya türküleri ve Kütahya'nın tarihî, coğrafî, kültürel özellikleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunduk. Buna göre türkü; Türke özgü, Türke ait anlamını veren“Türkî”kelimesinden gelmektedir. Türkü sözlü ve yazılı edebiyatımızın önemli türlerinden birisidir. Anadolu insanı, sevincini, derdini, düğününü, kara gününü hep türkülere dökmüştür. Yaptığımız bu inceleme bize Türk toplumunun duygu, düşünce, zevk, estetik ve felsefesiyle ilgili önemli ipuçları verecektir. Ege bölgesinin İç Batı Anadolu içerisinde yer alan Kütahya, 900 yılı aşkın bir süredir. Türk kültürüyle yoğrulmuş ve şekillenmiştir. Yaptığımız araştırmalar sonucunda 140 türkü metnine ulaştık. Hece yapıları genelde düzenli olan bu türküler; aşk, sevda, ölüm, ayrılık, askerlik vb. konularda söylenmiştir. Bu türkülerde 14 değişik bent tarzı kullanılmıştır. Türkülerin icrasında bağlama grubu ve vurmalı çalgılar kullanılmaktadır. Bazen de üflemeli çalgılara yer verilmektedir. Türkülerden SO tanesinin T.R.T. repertuarında kaydı bulunmaktadır. Saha derlemeleri ve HAGEM arşivlerinden ulaştığımız metinlerle, T.R.T. repertuarındaki metinler arasında büyük bir paralellik gözlenmiştir. Bu çalışmamızla Türk halk bilimi içerisinde önemli bir yere sahip olan türkü türünün zenginliğine katkıda bulunmasının yanında, Kütahya türkülerinin yeterince tanıtılmasını amaçladık. Türk kültürüne, Türk edebiyatına ve Türk mûsikisine katkıda bulunacağımızı ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our this subject we informed you about the kinds of folk songsfolk songs of Kütahya and Kütahya' s historical, geographical,cultural features elaborately.So folk song derives from the word of 'Turki' that gives us the meaning of 'belong to Turk'.Folk song is one of the most important kinds of our oral and written UteraturcAnatolian people have always defined their happiness, sadness,wedding, catastrophe by means of folk songs. Tlie survey, which we have done, will show us important clues about thoughts, feelings, pleausure, beauty, and philosophy of Turkish people. Kütahya, which is in Inner West Anatolia of Ae gean Region,have been formed and brought into by Turkish culture for over 900 years. We found out 140 folk songs' text at the end of our survey. These songs whose spellings are often regular have been song about love, death, passion, separation, military.In these folk songs 14 different kinds of article are used.In formation of folk songs the group of mooring and percussion instrument and also sometimes wind instruments are used. 50 of these folk songs are in TRT repertory. It has been seen a magnificent parallelisim between branch collection and the texts that we have taken from HAGEM archives and the texts TRT repertuary. In our this survey we have aimed folk songs of Kütahya to be known and lived additively,besides contributing richness of Turkish folk songs that have an important position in Turkish sociology. We hope to contribute Turkish culture, literature and music.