Câhiliye ve Hz. Peygamber dönemlerinde kıtlık
Famine during the pre-Islamic period (Jahiliyyah) and the time of the Prophet Muhammad
  1. Tez No: 892531
  2. Yazar: ALİ RASİH AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KELPETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kıtlık, tarihin birçok devrinde yaşanan ve insanlar üzerinde yoğun etkilere sahip olan bir âfettir. Câhiliye ve Hz. Peygamber dönemlerinde de kıtlıklar meydana gelmiştir. İşte bu tezde milâdî V. asrın ortalarından Hz. Peygamber'in vefatına kadar olan dönemde yaşanan kıtlıklar, bunlara karşı alınan önlemler ve verilen mücadeleler ele alınmıştır. Meydana gelen kıtlıkların sosyal, iktisadî ve siyasî sonuçlarının bilimsellik, objektiflik ve tutarlılık ilkeleri göz önünde bulundurularak tahlil edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda Câhiliye ve Hz. Peygamber devirlerinde sık sık kıtlıklar yaşandığı ve insanların darlıklar karşısında büyük mücadeleler verdiği saptanmıştır. Bunun yanında ortaya çıkan sıkıntıların her iki dönem için de ciddî etkiler gösterdiği görülmüştür. Bazı benzerliklerin yanında kıtlıkta yardımlaşmadaki ahlâkî arka plan ve kıtlığa karşı bakış açısı olmak üzere pek çok yönden Hz. Peygamber döneminin Câhiliye döneminden farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Daha önce müstakil olarak çalışılmamış olan bu konunun alana katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Famine is a disaster that has been experienced in many periods of history and has intense effects on people. Famines also occurred in the periods of Jahiliyyah and Prophet Muhammad. In this thesis, the famines experienced in the period from the middle of the Vth century until the death of the Prophet Muhammad, the measures taken against them and the struggles fought against them are discussed. It is aimed to analyse the social, economic and political consequences of the famines by considering the principles of scientificity, objectivity and consistency. As a result of the study, it has been revealed that there were frequent famines in the periods of Jahiliyyah and Prophet Muhammad and that people fought hard against famine. In addition, it was seen that the shortages experienced had serious effects for both periods. It has been determined that the Prophet's period differed from the Jāhiliyyah period in many aspects, including the moral infrastructure in helping in famine and the perspective towards famine. This subject, which has not been studied independently before, is expected to make a modest contribution to the field.