Kor stabilizasyon egzersizlerinin dizosteoartriti olan hastalarda ağrı, fonksiyon, dengeve kuadriseps kas kalınlığına etkisi
Effects of core stabilization exercises on pain, function, balance and quadriceps muscle thickness in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 892649
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ÖNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kor stabilizasyon egzersizlerinin diz osteoartriti olan hastalarda ağrı, fonksiyon, denge ve kuadriseps kasının kalınlığına etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü çift kör klinik çalışma olarak planlanan araştırmamız polikliniğe diz ağrısıyla başvuran ve American College of Rheumatology (ACR) kriterlerine göre osteoartrit tanısı almış, Kellgren-Lawrence (KL) evrelemesine göre evre 2 ve evre 3 osteoartriti olan 32 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize şekilde konvansiyonel egzersizleri alan kontrol grubu ve konvansiyonel egzersizlere ek kor stabilizasyon egzersizleri alan kor grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruptaki tüm hastalara haftada 3 kez 6 hafta süreyle toplamda 18 seans ev egzersizi planlandı. Tüm hastalar tedavi öncesinde ve sonrasında Vizüel Analog Skala (VAS), KOOS (Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score) ve tek bacak üzerinde durma testi (TAÜDT) ile değerlendirildi. Ayrıca tüm hastaların tedavi öncesi ve sonrası ultrasonografi (USG) ile kuadriseps (rektus femoris ve vastus intermedius) kası kalınlığı ölçüldü. Grup içi ve gruplar arası veriler kıyaslandı. Bulgular: Tüm gruplarda VAS, KOOS total skoru ve KOOS'un tüm alt grup skorları, tek bacak üzerinde durma testi süresi ve kuadriseps kas kalınlığı değerlerinde iyileşme görüldü ve bu iyileşmeler istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of core stabilization exercises on pain, function, balance, and kuadriseps muscle thickness in patients with knee osteoarthritis. Materials and Methods: This randomized controlled double-blind clinical trial included 32 patients diagnosed with knee osteoarthritis according to the American College of Rheumatology (ACR) criteria and classified as stage 2 or 3 osteoarthritis based on the Kellgren-Lawrence (KL) grading system. Patients were randomly assigned into two groups: the control group, which received conventional exercises, and the core group, which received core stabilization exercises in addition to conventional exercises. Both groups participated in a home exercise program, scheduled three times per week for six weeks, totaling 18 sessions. All patients were evaluated before and after treatment using the Visual Analog Scale (VAS), Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), and Single-Leg Stance Test (SLST). Additionally, kuadriseps muscle (rectus femoris and vastus intermedius) thickness was measured before and after treatment using ultrasonography (USG). Intra-group and inter-group comparisons were made. Results: Significant improvements were observed in VAS, KOOS total score, all KOOS subscale scores, SLST duration, and kuadriseps muscle thickness in all groups, and these improvements were found to be statistically significant.