Demokrat Parti döneminde Manisa kentinin eğitim durumu(1950-1960)
Educational status of Manisa city in the democrat party period (1950-1960)
- Tez No: 892950
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma,1950-1960 yılları arasında Demokrat Parti hükümetlerinin uygulamış olduğu eğitim politikalarının Manisa kentine yansımaları ve bunun Türk eğitim tarihine olan katkılarını incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Birinci bölümde Türkiye'deki eğitim faaliyetlerinin Tanzimat Dönemi'nden başlayarak 1950 yılına kadar olan süreç dönemlere ayrılarak incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Demokrat Parti'nin 1950-1960 yılları arasındaki eğitim ve öğretim adına yapmış olduğu kongreler, uygulamalar, şuralar, bütçe görüşmeleri, öğrenim kademelerindeki istatistikler, öğretmenlerin yetiştirilmesi konuları üzerinden değerlendirmeler yapılarak bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Manisa kentinde 1950-1960 yılları arasında görülen eğitim ve öğretim başlığı altında gerçekleştirilen sosyal ve kültürel etkinlikler, öğretmen eğitim dernekleri, öğretmen, öğrenci ve okul durumları, kütüphaneler, Manisa'ya yapılan öğretmen nakil ve tayinleri, Manisa milletvekillerinin eğitimle ilgili görüşleri incelenmiştir. Bilimsel tarih araştırma yöntemlerine uygun olarak çeşitli kaynaklardan yararlanarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to examine the reflections of the education policies implemented by the Democratic Party governments between 1950 and 1960 on the city of Manisa and their contributions to the history of Turkish education. In the first chapter, the process of educational activities in Turkey, starting from the Tanzimat Period until 1950, was tried to be examined by dividing it into periods. In the second part, information is given by evaluating the congresses, practices, councils, budget negotiations, statistics on education levels, and teacher training held by the Democratic Party in the name of education and training between 1950-1960. In the third chapter, social and cultural activities carried out under the title of education and training in the city of Manisa between 1950 and 1960, teacher education associations, teacher, student and school situations, libraries, teacher transfers and appointments to Manisa, and the opinions of Manisa MPs about education were examined. The study was completed using various sources in accordance with scientific history research methods.