Depresyon tanılı hastalarda bilişsel davranışçı terapi temelli mizah yoluyla başa çıkma psikoeğitiminin mizah duygusu,benlik saygısı ve depresyon düzeyine etkisi
The effect of cognitive behavioral therapy based copingthrough humor psychoeducation on sense of humor, selfesteem and depression level in patients diagnosed withdepression
  1. Tez No: 893272
  2. Yazar: FATİMA ÖZDEMİR ŞİĞVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma bilişsel davranışçı terapi temelli mizah yoluyla başa çıkma psikoeğitimin depresyon tanılı hastalarda mizah duygusu, benlik saygısı ve depresyon düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırma, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kızıltepe Devlet Hastanesinde 31 Ocak ile 31 Mayıs tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın örneklemini bu hastanelere başvuran 60 depresyon tanılı hasta (30 kontrol, 30 deney) oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”,“Mizah Yoluyla Başa Çıkma Ölçeği (MYBÇÖ)”,“Çok Boyutlu Mizah Duygusu Ölçeği (ÇBMDÖ)”ve“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ)”kullanıldı. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Deney grubuna Bilişsel Davranışçı Terapi temelli mizah yoluyla başa çıkma psikoeğitim programı haftada 2 kez, toplam 8 oturum şeklinde grup eğitimi (5-8 kişiden oluşan) olarak uygulandı. Kontrol grubuna ise rutin tedavinin dışında herhangi bir uygulama yapılmadı. Analizler SPSS 22.0 programı yardımıyla değerlendirildi. Ön testte deney ve kontrol grubundaki hastaların BDÖ, RBSÖ, ÇBMDÖ ve MYBÇÖ toplam puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study is a randomised controlled experimental study conducted to determine the effect of cognitive behavioral therapy based coping psychoeducation through humor on the sense of humor, self-esteem and depression levels in patients diagnosed with depression. The research was conducted at Mardin Training and Research Hospital and Kızıltepe State Hospital between January 31 and May 31. The sample of the research consisted of 60 patients diagnosed with depression (30 control, 30 experimental),who applied to these hospitals. In the collection of data,“Personal Information Form, Beck Depression Scale (BDS)”,“Coping Through Humor Scale (CTHS)”,“ Multidimensional Sense of Humor Scale (MSHS)”and“Rosenberg Self Esteem Scale (RSES)”were used. Data were collected through face-to-face interviews. Cognitive Behavioral Therapy - based coping through humor psychoeducation program was applied to the experimental group as group training (consisting of 5-8 people) twice a week, for a total of 8 sessions. The control group did not receive any treatment other than routine treatment. Analyzes were evaluated with the help of SPSS 22.0 Programme. In the pre-test, it was determined that there was no statistically significant difference in the mean total scores of BDS, CTHS, RSES and MSHS and of the patients in the experimental and control groups (p>0.05).