Turistik tüketici eğilimlerindeki değişmelere ürün bakımından otel işletmelerinin uyumu
Adaptation of hotel establishments to the changes of touristic consumers from the aspect of product
- Tez No: 89339
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Günümüzün turistik tüketicisi eskisine göre çok daha duyarlı, ne istediğini bilen, kaliteye ve çevre konularına önem veren bir tüketici konumuna gelmiştir. Turizm zincirinde çok önemli bir noktada yer alan oteller, işletmelerini bu değişmelere karşı uyumlu hale getirmek durumundadırlar. Aksi takdirde, zaten dış etkenlere karşı çok hassas olan turistik talebin azalması hatta yok olması tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Yapmış olduğum bu çalışma, turistik tüketici eğilimlerindeki değişmelerin neler olduğunu belirleyip, otellerin uyum aşamasında yapmaları gereken değişikliklere ışık tutmayı amaçlamaktadır. Birinci bölümde, konuya genel bir bakış açısı getirilerek,“tüketici”kavramı incelenmekte, tüketicinin satın alma kararı ile bu kararı etkileyen faktörler belirlendikten sonra, tüketici eğilimlerindeki değişmeler hakkında bilgi sunulmaktadır. İkinci bölümde ise, uluslararası ve ulusal turizm hareketlerinin kantitatif ve kalitatif değerlendirmesi ile turizm sektöründeki gelişmeler ile turistik tüketim eğilimlerindeki değişmeler ayrıntılarıyla ele alınmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, ikinci bölümde ele alman turistlerdeki değişim eğilimlerine otellerin uyum aşamaları incelenmekte, İzmir ve Kuşadası'ndaki beş yıldızlı oteller ile birinci sınıf tatil köylerine ve bu beldelerde konaklayan turistlere yönelik anket çalışması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Touristic consumer of today, is much more conscious of the consumer of yesterday's. He knows what to do, and gives importance to quality and environmental issues. The hotels situated in a very important part of the tourism chain, should adapt themselves to these new demands of tourists. Otherwise, they can face a declining touristic demand which is very sensitive to the external issues. In the first part of the study, the term“consumer”is generally analysed. And also, information about 'consumer buying behaviour', 'the factors affecting consumer buying behaviour', and 'general changes in consumers' are given. In the second part, with a qualitative and quantitative approach, international tourism movements are evaluated. Afterwards, developments in tourism sector and changes in touristic consumption is analysed In the third part of the study, adaptation of hotels to the changes in touristic demand is analysed. The chapter is continued with an emperical study of analysing changes in touristic demand and adaptation of 5 star hotels to these changes in Izmir and Kuşadası. VI