The multi-dimensional nature of teacher cognition: The Case of efl teachers
Öğretmen bilişinin çok yönlü doğası: İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin örneği
- Tez No: 893447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Öğretmen bilişi, öğretmenlerin düşündüklerini, bildiklerini, inandıklarını ve algıladıklarını kapsayan çatı bir olgudur. Dolayısıyla, bu soyut kavramın öğretimin gözlemlenemeyen boyutuyla ilgili olduğu ve bu bağlamda, doğrudan gözlemlenemediği veya test edilemediği için özenli bir dikkat gerektirdiği belirtilebilir. Öğretmen bilişi kavramının çeşitli yönlerine ve bileşenlerine ışık tutmak için çeşitli çalışmalar yapılmıştır ve bu çalışmalar, öğrenci öğrenmesini en üst düzeye çıkarmak ve öğretmenlerin mesleki gelişim sürecini iyileştirmek için öğretmen bilişinin bileşenlerini anlamanın kritik önemine özel bir vurgu yapmaktadır. Ancak ilgili literatür, öğretmen bilişinin deneyimsel bileşenlerine odaklanan çalışmaların sayısının nispeten az olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, bu çalışma, Türkiye'deki devlet okullarında görev yapan İngilizce öğretmenleri için öğretmen bilişinin deneyimsel yönlerine odaklanarak öğretmen bilişinin bileşenlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmaya altı hizmet içi kadın İngilizce öğretmeni katılmış ve veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler, gerçek sınıf gözlemleri, sesli düşünme protokolleri, belgeler ve haftalık yansıtıcı günlükler olmak üzere çeşitli veri toplama araçlarıyla toplanmıştır. Ayrıca analiz, sürekli karşılaştırmalı veri analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bulgular, katılımcıların önceki dil öğrenimi yaşantılarının, lisans eğitimi vakalarının ve profesyonel öğretmenlik deneyimlerinin öğretmen bilişinin oluşumu ve olgunlaşması üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, öğretmen bilişinin, öğretmenlerin pedagojik yeterliliklerini, algılarını ve tutumlarını geliştirmede temel bir rol oynayan kapsamlı bir kavramsallaştırma olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Teacher cognition is an umbrella phenomenon that comprises what teachers think, know, believe, and perceive. Thus, it can be noted that this abstract notion is concerned with the unobservable dimension of teaching, and in this vein, it requires elaborate attention because it cannot be directly observed or tested. Several studies have been conducted to throw light on the varied facets and ingredients of the concept of teacher cognition, and they unitedly put a special emphasis on the critical importance of comprehending the constituents of teacher cognition in maximising student learning and improving teachers' professional development process. However, the related literature illustrates that the number of studies focusing on the experiential components of teacher cognition is relatively scarce. In this connection, the current study aims at examining the constituents of teacher cognition by centring on the experiential facets of teacher cognition for EFL teachers, working at public schools in Turkey. Six in-service female EFL teachers participated in the present research, and the data were collected through varied data collection tools, including semi-structured interviews, real classroom observations, think-aloud protocols, documents, and weekly reflective journals. Besides, the analysis was performed via the constant comparative data analysis method. The findings demonstrated that the participants' prior language learning encounters, undergraduate education incidents, and professional teaching experiences have had a substantial impact on the formation and maturation of their teacher cognition. Consequently, it is argued that teacher cognition is a comprehensive conceptualisation that occupy a fundamental role in enhancing teachers' pedagogical competencies, perceptions, and attitudes.