Kişilerarası kabul-red algısı ve duygusal otantikliğin yetişkinlerin hayat sevgisi üzerindeki yordayıcı rolü
The predictive role of the perception of interpersonal acceptance-rejection and emotional authenticity on adults' love of life
  1. Tez No: 893448
  2. Yazar: KERİME GİZEM BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmada, yetişkinlerde kabul-red algısı ve duygusal otantikliğin yetişkinlerin hayat sevgisi üzerindeki yordayıcı rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'nin İstanbul ilinde aktif çalışan 18 yaş üzeri 196 kadın, 175 erkek ve 1 cinsiyetini belirtmek istemeyen olmak üzere toplam 372 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, katılımcılara Kişisel Bilgi formu, Yetişkin Kişilerarası Kabul-Red Ölçeği, Duygusal Otantiklik Ölçeği ve Hayat Sevgisi Ölçeği sunularak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 programına aktarılmıştır. Verilerin analizinde; araştırma değişkenlerinin demografik değişkenlere açısından farklılaşıp farklılaşmadığının saptanması amacıyla ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız gruplar için T-testi, üç veya daha fazla grupların karşılaştırılmasında Tek Yönlü Anova, farklılıkların hangi gruplardan kaynaklandığının belirlenmesinde Post Hoc testleri, değişkenler arasındaki ilişkinin ölçülmesinde Pearson Korelasyon Katsayısı, hayat sevgisini yordayan değişkenlerin saptanmasında hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular kişilerarası kabul-red algısı ile duygusal otantikliğin hayat sevgisini yordadığını, tüm değişkenler arasında pozitif korelasyon olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the predictive role of acceptance-rejection perception and emotional authenticity on adults' love of life. The sample of the study consisted of 372 participants (196 female, 175 male and 1 non-binary) over the age of 18 who were actively working in Istanbul, Turkey. The research data were collected by presenting the participants with an online questionnaire consisting of Personal Information Form, Adult Interpersonal Acceptance-Rejection Scale, Emotional Authenticity Scale and Love of Life Scale. The data obtained were transferred to SPSS 26 program. In the analysis of the data, according to demographic variables; independent groups T-test was used to compare paired groups, One-Way ANOVA was used to compare three or more groups, Post Hoc tests were used to determine from which groups the differences originated, Pearson Correlation Coefficient was used to measure the relationship between variables, and hierarchical regression analysis was used to determine the variables predicting love of life. The findings showed that interpersonal acceptance-rejection perception and emotional authenticity has a predictive role on love of life and there was a positive correlation between all variables.