Üretral yolla mesane kateterizasyonu esnasında sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletiminin ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of video viewing with virtual reality glasses on pain and anxiety during urethral bladder catheterization
- Tez No: 893666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÜRETRAL YOLLA MESANE KATETERİZASYONU ESNASINDA SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ İLE VİDEO İZLETİMİNİN AĞRI VE ANKSİYETE ÜZERİNE ETKİSİ Selçuk ÖZTÜRK Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı, Hemşirelik Esasları Doktora Tezi, Temmuz 2024 Danışman: Doç. Dr. Sevil GÜLER ÖZET Bu araştırma, üretral yolla mesane kateterizasyonu esnasında sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletiminin ağrı ve anksiyete üzerine etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma üçüncü basamak bir şehir hastanesinin üroloji kliniği işlem ünitesinde üretral yolla mesane kateterizasyonu işlemi uygulanan, araştırma dahil edilme ölçütlerine uyan 18-65 yaş aralığındaki 80 birey ile Eylül 2023 - Mart 2024 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı, kurum izni ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü onamları alınmıştır. Araştırmada, deney (SGG) (n=40) ve kontrol (n=40) grubundaki bireyler, demografik özellikler açısından benzer seçilmiştir (p>0.05). Çalışma verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Vizüel Analog Skala (VAS), Durumluluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada her iki grupda yer alan bireylere üretral yolla mesane kateterizasyonu işlem öncesi Hasta Tanıtım Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Deney grubundaki bireylere üretral yolla mesane kateterizasyonu işlemi sırasında Sanal Gerçeklik Gözlüğü ile video izletilmiştir. Her iki gruptaki hastaların hissedilen ağrı düzeyi üretral yolla mesane kateterizasyonu işlem bitiminden 1 dk sonra VAS ile belirlenmiştir. Ağrı değerlendirmesinin ardından her iki gruba da Durumluluk Kaygı Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, İndependent Sample T Testi, Ki-kare Testi, Paired t Testi, Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Tüm karşılaştırmalarda p0.05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF VİDEO VİEWİNG WİTH VİRTUAL REALİTY GOGGLES ON PAİN AND ANXİETY DURİNG URETHRAL BLADDER CATHETERİZATİON Selçuk ÖZTÜRK Erciyes University Institute of Health Sciences Department of Nursing, Fundamentals of Nursing PhD Thesis, July 2024 Supervisor: Doç. Dr. Sevil GÜLER ABSTRACT This research was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effects of virtual reality (VR) headset video viewing on pain and anxiety during urethral bladder catheterization. The study was completed between September 2023 and March 2024 with 80 individuals aged 18-65 who met the inclusion criteria and underwent urethral bladder catheterization at a tertiary city hospital's urology clinic procedure unit. Ethical approval, institutional permission, and written informed consent were obtained from all participants. In the study, individuals in both the experimental (VR headset) (n=40) and control (n=40) groups were matched for demographic characteristics (p>0.05). Data collection utilized the Patient Information Form, Visual Analog Scale (VAS), and State-Trait Anxiety Inventory. Prior to the urethral bladder catheterization procedure, both groups completed the Patient Information Form and the State Anxiety Scale. During the procedure, the experimental group was exposed to a video via a VR headset. Pain levels were measured using the VAS one minute after the completion of the catheterization procedure. Following the pain assessment, both groups completed the State Anxiety Scale again. Descriptive statistics, Independent Sample T-Test, Chi-Square Test, Paired t-Test, and Pearson Correlation analysis were used to evaluate the data. A p-value of 0.05).