Üveiti olan Behçet hastalarında oksidatif stresle ilişkisi bilinen OXR1, OSGIN2 ve SOD2 genlerinin ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of the expression levels of OXR1, OSGIN2 and SOD2 genes known to be associated with oxidative stress in Behçet's disease patients with uveitis
  1. Tez No: 893667
  2. Yazar: MEHMET ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUNİS DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÜVEİTİ OLAN BEHÇET HASTALARINDA OKSİDATİF STRESLE İLİŞKİSİ BİLİNEN OXR1, OSGIN2 VE SOD2 GENLERİNİN EKSPRESYON DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI. Mehmet ERCAN Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Doktora Tezi, 2024 Danışman: Prof. Dr. Munis DÜNDAR ÖZET Behçet Hastalığı'nın genetik temelinin özellikle oksidatif stresle ilgili genler olan oksidasyon direnci 1 (OXR1), süperoksit dismutaz 2 (SOD2) ve OSGIN2'nin miRNA'lar (HSA-LET-7B-3p, HSA-MIR-4482-3p ve HSA-MIR-4666-3p) tarafından ifade ve korelasyonunu uveit hastalarında araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu prospektif çalışma üveiti olan 40 Behçet hastası; yaş ve cinsiyete göre eşleştirilmiş 40 sağlıklı kontrol grubunu içerdi. RNA ekstraksiyonu ve cDNA sentezi sonrası, kan örnekleri RT-PCR analizine tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EXPRESSION LEVELS OF OXR1, OSGIN2, AND SOD2 GENES KNOWN TO BE ASSOCIATED WITH OXIDATIVE STRESS IN BEHÇET'S PATIENTS WITH UVEITIS Mehmet ERCAN Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Medical Genetics PhD Thesis, 2024 Advisor: Prof. Dr. Munis DÜNDAR ABSTRACT To investigate the genetic basis of Behçet Disease with particular attention to the expression and correlation of the oxidative stress-related genes oxidation resistance 1 (OXR1), superoxide dismutase 2 (SOD2), and OSGIN2 by miRNAs (HSA-LET-7B-3p, HSA-MIR-4482-3p, and HSA-MIR-4666-3p) in uveitis patients. Materials and Methods: This prospective study included 40 patients with Behçet Disease who had uveitis and 40 healthy age- and sex-matched control subjects. After RNA extraction and cDNA synthesis, blood samples were subjected to Real-Time PCR analysis.