Korozyon önleyici boya sistemlerinde farklı MOF tiplerinin performansının incelenmesi
Examining the performance of different MOF types in anti-corrosion paint systems
- Tez No: 893748
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EMİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, korozyon direncini artırmak için metal organik kafes yapıların (MOF''ar) sentezi ve epoksi reçine esaslı kaplama sistemine katılarak ardından ürünlerin karakterizasyonu ele alınmıştır. Korozyon, metallerde doğal olarak meydana gelen bir süreç olup, sanayi alanında büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle, etkili koruyucu kaplama sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışmanın birinci aşamasında, çeşitli Zn veya Zr metalleri içeren MOF'lar sentezlenmiş ve bu MOF'ların kimyasal yapıları ve termal kararlılıkları incelenmiştir. İkinci aşamada, sentezlenen MOF'lar epoksi reçine matrisine eklenmiş ve bu kompozit kaplama sistemlerinin, yapışma dayanımı, korozyon direnci ve suya karşı yüzey özellikleri araştırılmıştır. MOF'ların kaplama içindeki dispersiyonu, kaplama filminin yapısal bütünlüğüne ve korozyon direncine etkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışma, korozyonu önleyici kaplama sistemlerinin geliştirilmesi için MOF'ların potansiyelini ve epoksi reçine matrisi içindeki uygulama olanaklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the synthesis of metal-organic framework (MOF) to enhance corrosion resistance and their incorporation into epoxy resin-based coating systems were examined. Corrosion is a natural process in metals that causes significant economic losses in industries. Therefore, developing effective protective coating systems is essential. The first step of the study involved synthesizing various MOFs containing zinc (Zn) or zirconium (Zr) metals, and examining their chemical structures and thermal stability. In the second step, the synthesized MOFs were integrated into epoxy resin matrices, and the composite coating systems were evaluated for adhesion strength, corrosion resistance, and surface properties against water. The dispersion of MOFs within the coating, and their impact on the structural integrity and corrosion resistance of the coating film, were assessed. This study demonstrates the potential of MOFs for developing corrosion-resistant coating systems and their applicability within epoxy resin matrices.