Teknostresin çalışan iyi oluş haline etkisi: Akademisyenler üzerine bir araştırma
The effect of technostress on employee well being: A research on academic staff
  1. Tez No: 774734
  2. Yazar: HİLAL CAN AVŞAR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Teknoloji değişimin kaynaklarından biri olarak tanımlanmaktadır. Son zamanlarda teknoloji iş hayatını daha fazla etkilemeye başlamıştır. Teknolojik değişimlere ve yeniliklere uyum sağlayamama, yeniliklerin uygulanmasındaki zorluklar ve belirsizlik ortamının olması teknostrese yol açmıştır. İyi oluş ise kişilerin hayatlarını algılayış ve değerlendirme şekli, hayatlarından duydukları memnun olma düzeyi olarak tanımlanmaktadır. İyi oluş hali birçok dış faktörden, kişilerin müdahale edemediği hızlı değişimlerden etkilenmektedir. Teknostres de iyi oluş halini etkileyen faktörlerden biridir. Kaynakların Korunması Teorisi kapsamında teknostresin çalışanların iyi oluş halini olumsuz etkileyeceği öngörülmektedir. Bu çalışmanın amacı teknostresin akademisyenlerin iyi oluş hali üzerine etkisini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini, devlet veya vakıf üniversitelerinde çalışan akademisyenler oluşturmuştur. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli etik izinler alınmıştır. Araştırmanın verileri anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında katılımcıların demografik özellikleri, güvenilirlik analizleri, tanımlayıcı istatistikler ve regresyon analizi yapılarak incelenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre teknostresin çalışan iyi oluş hali üzerinde negatif yönlü etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Well-being, the way individuals percept and evaluate their lives, described as the level of being satisfied with their lives. Well-being state gets affected by the outside factors, rapid changes individuals cannot control. As for technology, described as one of the sources of many changes. Recently technology has started take more space than it used to. Specifically in the workplaces these technological changes, inability to orientating innovations, inability to adapt, the environment of complexities and uncertainties in the installation of innovations caused negative results like technostress. Within Conservation of Resources (COR) Theory, it is foreseen that technostress will affect the well-being state of academics negatively. This research was conducted in order to determine the effect of technostress over the well-being state of academics. Sample of the research is formed by academics working in private or public universities via using snowball sampling method. Necessary ethical permissions are obtained for research to be done. The data of the research collected with survey method. The data abtained were analyzed by performing demographic characteristics, reliability analyzes, descriptive statistics, regression analysis and in the SPSS 22.0 program. Normal distribution of data is examined using Skewness and Kurtosis, in the analysis of the data percentage, median, average statistics were used. According to the results of the analysis, it has been identified that technostress has a negative effect on employee well-being.