The impact of energy poverty on socioeconomic and environmental outcomes in Sub-saharan Africa
Sahra alti Afrika ülkelerinde enerji yoksulluğunun sosyoekonomik ve çevresel etkileri
  1. Tez No: 893893
  2. Yazar: MOHAMMED ALNOUR ADAM ABAKER ADAM ABAKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez öncelikle Sahra Altı Afrika'da 2000-2021 döneminde enerji yoksulluğunun sosyoekonomik ve çevresel etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmada sosyoekonomik göstergeler olarak yaşam beklentisi ve bebek ölüm oranları, eğitim düzeyi, kişi başına düşen gelir ve işgücüne katılımı kullanılmaktadır. Bu tez, enerji yoksulluğunun sosyoekonomik etkisini araştırmak için mekânsal yayılma etkisi analizinin uygulanmasını ele almaktadır. Bu amaçla, Mekânsal Durbin Modeli (SDM), Mekânsal Otoregresif Regresyon (SAR) ve Mekânsal Hata Modeli (SEM) olmak üzere üç mekânsal regresyon kullanılmıştır. Ayrıca, referans teorik ve analitik çerçeve olarak STIRPAT modelini takiben karbon ayak izi, arazi kullanımı, orman kaynakları ve balıkçılık alanları çevresel göstergeler olarak kullanılmıştır. Genel olarak bulgular, tüm sosyoekonomik göstergeler üzerinde enerji yoksulluğunun dolaylı etkisinin (yayılma) doğrudan etkisinden (yerel) daha güçlü olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, sonuçlar hem kırsal hem de kentsel enerji yoksulluğunun arazi tahribatına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu, ancak kırsal enerji yoksulluğunun arazi kullanımı üzerinde kentsel enerji yoksulluğundan daha zararlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Karbon ayak izinin her iki enerji yoksulluğu ölçütüne de anlamsız bir tepki verdiği bulunmuştur. Bu arada, kentsel enerji yoksulluğu özellikle uzun vadede orman kaynaklarının korunmasında olumlu bir rol oynamaktadır. Sahra Altı Afrika'da SKH7'yi gerçekleştirebilmek için enerji yoksulluğunun azaltılmasına yönelik stratejiler tasarlanırken yerel boyutlar, coğrafi yayılma etkileri ve kırsal ile kentsel alanlar arasında eşit enerji altyapısı dağılımı dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This dissertation primarily aims to analyze the implications of energy poverty on socioeconomic and environmental outcomes in Sub-Saharan Africa for the period 2000–2021. In pursuit of this aim, the study uses life expectancy, infant mortality rates, educational attainment, per capita income, and labor force participation as socioeconomic indicators. A spatial spillover effect analysis is employed to investigate the socioeconomic impact of energy poverty, applying three spatial regression models: the Spatial Durbin Model (SDM), Spatial Autoregressive Regression (SAR), and Spatial Error Model (SEM). Additionally, the study uses carbon footprint, land use, forestry resources, and fishing grounds as environmental indicators, following the STIRPAT model as the theoretical and analytical framework. The results reveal that, across all socioeconomic indicators, the indirect (spillover) effects of energy poverty are stronger than the direct (local) effects. Moreover, findings indicate that both rural and urban energy poverty contribute significantly to land degradation, with rural energy poverty having a more pronounced negative impact on land use. The carbon footprint, however, shows no significant response to either rural or urban energy poverty. Interestingly, urban energy poverty has a positive effect on forestry resource conservation, especially over the long term. To achieve SDG7 in Sub-Saharan Africa, the locational dimensions, geographical spillovers, and equitable distribution of energy infrastructure between rural and urban areas should be considered when formulating strategies for energy poverty alleviation.