Türkiye'de ticari bankalarda kredilendirme süreci ve bankalar açısından değerlendirme yöntemleri
Credits and loans in Turkish commercial banks and evaluation procedures in banking
- Tez No: 89400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL KORUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bankalar, günümüzün dinamik ticaret hayatı içinde yeralan, ekonomide kaydi para yaratan, kaynak dağılımını etkileyen ve fınansal işlemlerin daha hızlı ve daha çabuk gerçekleşmesini sağlayan finansal kurumlardır. Bu yüzden bankaların finansal yapılarının güçlendirilmesi, herhangi bir ticari işletmeye göre önem kazanmaktadır. Banka yönetiminin bilimsel ve pratik (hızlı) bir şekilde işlemesi karlılığının artmasında yardımcı olur. Banka yönetiminin önemli bir aşaması fonların (finansal araçların) en düşük maliyetle toplanıp, en yüksek kar ile pazarlanmasıdır. Bugün ticaret bankaları için fonların pazarlanmasınm en klasik yolu kredilendirme işlemleridir. Bankacılıkta kredi, hemen kullanılabilecek bir maddi değerin, belli bir bedel karşılığında gelecekte geri ödenmek koşulu ile mübadele edilmesidir. Krediyi kullanan taraf, kredilendirmeye konu olan bedelden bugün için faydalanırken, krediyi kullandıran taraf kredilendirme işleminden kredinin geri ödenme gününde kazanç elde etmeyi bekler. Kredilendirme işleminden kazanç elde edebilmek için bankanın kredi portföyünün dikkatle incelenip, analiz edilerek hazırlanmış olması, kontrol altında tutulması ve iyi planlanması gerekir. Ticaret bankaları da kredilendirme politikalarının ve aşamalarının dikkatle takip edilip, mümkün olan en düşük risk düzeyinin yakalanması amaçlanır. Kredi talepleri değerlendirilirken, bankalar kanunu açısından incelenmesi bankanın yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi açısından önemlidir. Ancak yeterli değildir. Müşterilerin kredi vermeye değer olup olmadığının incelenmesi, bankanın varlığını sürdürebilmesi ve bankacılık faaliyetlerinden kara geçebilmesi açısından gereklidir. Ülkemizde yaşanan ekonomik istikrarsızlar ve ekonomik birimlerin kurumsallaşma olgusunu tamamlayamamış olması bankalar gibi borç veren kurumların, kredilendirecekleri müşterilerin finansal bünyelerini analiz etmelerinin yanı sıra kredilerini yasal teminatlarla desteklemeleri gereğini doğurmuştur. IVBu çalışmada banka ve kredi kavramları incelenerek, kredilendirme süreci ayrıntılı şekilde anlatıldı.Ticaret bankalarının kredi müşterilerinin kredi değerliliği araştırılırken dikkat ettikleri hususlar üzerinde duruldu. Bankaların kredilendirme sürecinde kredilerinin emniyeti açısından yaptıkları işlemler açıklandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Banks play a crucial role in the dynamic commercial routines of today ; they are financial establishments that provide registered monetary sources, influence resource distributions, and facilitate the timely realization of financial procedures. This is the reason why there is a priority given to strengthening the financial structures of banks as compared to those of other commercial ventures. Bank management should be accomplished in a practical and systematic manner that will result in an increase in profitability. One of the most important steps in this management process is for funds (financial tools) sources to be accumulated at the lowest cost and marketed at the highest profit possible. The most common yet useful method in banking today is the loan process. Credit in banking is the exchange of an available material commodity at a fixed price for which payment will be rendered at a specific time in the future. The beneficiary of the loan will benefit from the price established for today; meanwhile the loaner will expect to receive a profit in the future upon payment of the loan. In order to achieve a profit in this process, it is essential that the credit portfolio of the bank be prepared with careful consideration and scrutinized thoroughly. It should be well-planned and evaluated constantly. Commercial banks strive to attain the highest level of profitability while maintaining the lowest possible risk. This is possible only through consistent evaluation and development of loan-credit policies. It is important for banks to implement an evaluation of loan requests based on both general banking regulations and their own bank's legal obligations. But this alone is not sufficient. It is crucial that customers be evaluated carefully before deciding whether the customer deserves a loan. This important aspect determines the bank's stability and its level of profitability. The ongoing economic inconsistencies and crises in our country make it necessary for banks and other financial money-lending institutions to thoroughly analyze their customer's finances and to request support for these loans with legal guarantees. VIWe have completed a study which discusses banking loan procedures and the fact that requests for loans should receive thorough consideration before any commitments are made on the part of commercial banks. Procedures used to guarantee paybacks in the loan process were emphasized in a commercial bank. vu