İzmit'teki 19.yüzyıl tescilli sivil mimarlık örneği konutların dönüşümü ve bu dönüşüme etki eden faktörler: Ferdane Hanım Konağı örneği
The transformation of 19th century houses as registered civil architectural examples in İzmit and the forces affecting this transformation:the case of Ferdane Hanım Mansion
  1. Tez No: 894210
  2. Yazar: ELİF ÇELİK ARISAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA HALE TOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Tescilli sivil mimarlık örneği yapılar; ait oldukları döneme dair mimari, kültürel, sosyolojik ve ekonomik bakımdan birçok veri taşımaktadır. Bu verilerin doğru şekilde okunabilmesi ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için benimsenecek koruma anlayışı büyük önem taşımaktadır. Tezin temel amacı; İzmit'te bulunan tescilli sivil mimarlık örneği yapıların, analitik biçimde incelenerek günümüzdeki durumlarının ve geçirdikleri dönüşümlerin sebep ve sonuçlarını irdelemektir. Bu araştırmayı somut şekilde sunabilmek adına; Ferdane Hanım Konağı ile başlayan ve Kapanca Sokak'ın bitişine kadar uzanan aks çalışma alanı olarak, Ferdane Hanım Konağı ise örnek yapı olarak seçilmiştir. Çalışma aksı ve Ferdane Hanım Konağı'nın seçilmesinin temel sebebi; dönüşüme etki eden faktörlerin birçoğunu bünyesinde barındırmasıdır. Aks üzerinde pek çok tescilli konut yapısı bulunmakta ve bu yapılar günümüze geçirdiği dönüşümlerle ulaşmış durumdadır. Dönüşümün bu aks üzerinde incelenmesi olumlu ve olumsuz etkilerin irdelenebilmesi için somut veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Registered civil architecture buildings contain great sources of architectural, cultural, sociological and economic data about the period to which they belong. The conservation approach to be adopted in order to read these data correctly and transfer them to future generations is of great importance. The main aim of the thesis is to analyze the registered civil architectural buildings in Izmit in an analytical way and to examine the causes and consequences of their current situation and the transformations they have undergone. In order to present this research in a concrete manner, the axis starting with Ferdane Hanım Mansion and extending to the end of Kapanca Street was chosen as the study area. Ferdane Hanım Mansion was chosen as a sample building. The main reason for choosing Ferdane Hanım Mansion as an example is that it embodies many of the factors affecting transformation. There are many registered civil architectural examples on the axis and these buildings have survived to the present day with the transformations they have undergone. Examining the transformation on this axis provides concrete data for analyzing the positive and negative effects.