Green synthesized silver nanoparticles using papaver rhoeas as a novel local anesthetic carrier for lidocaine
Lidokain için yeni bir lokal anestezik taşıyıcı olarak papaver rhoeas kullanılarak yeşil yöntemle sentezlenen gümüş nanopartiküller
  1. Tez No: 894253
  2. Yazar: ÇİĞDEM DİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA ANDAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Lokal anestezikler cerrahi müdahalede bölgesel anestezide, postoperatif analjezide (ağrı kontrolü) ve son yıllarda kanser tedavilerinde kullanılmaktadırlar. Kısa yarılanma süreleri, kontrol edilemeyen salım kinetikleri ve yüksek doz anestezik uygulamalarda nörotoksisite riskleri lokal anesteziklerin klinik uygulamalarını sınırlamaktadır. Lokal anestezik ajanlar için düşük sistemik toksisiteye, uzatılmış etki süresine ve daha verimli ilaç salınım profiline imkân sağlayacak nanoteknoloji tabanlı ilaç verme sistemleri araştırılmaktadır. Bu tezde, bitki kaynaklı, kolay elde edilebilen nanopartiküllere (NP'lere) dayalı bir nano ilaç taşıyıcı sistemi ve etkili ve güvenli bir lokal anestezik ilaç adayı elde edilmesi amaçlanmıştır. NP sentezi için gelincik (Papaver rhoeas) bitkisi seçilmiştir. Öncelikle gelincik (Papaver rhoeas) bitki ekstraktlarının elde edilmesi için farklı ekstraksiyon yöntemleri (maserasyon, sokslet ve ultrases destekli) uygulanmış ve bu yöntemlerle elde edilen ekstraktların bileşimleri belirlenmiştir. Maserasyon ve ultrases destekli ekstraksiyon en etkili yöntemler olarak seçilmiştir. Gelincik ekstraktı kullanılarak yeşil sentez yoluyla gümüş nanopartiküller (PR-AgNPs) ve peg-kaplı gümüş nanopartiküller (PEG-PR-AgNPs) sentezlenmiştir. NP'lerin özelliklerini araştırmak için ileri teknikler kullanılmıştır. Yaygın bir lokal anestezik ilaç olan lidokain (LDC), NP'lere yüklenmiş ve NP'lerden LDC salım deneyleri, fosfat tampon (PBS) çözeltisinde pH 7,4'te gerçekleştirilmiştir. LID enkapsülasyon etkinliği (EE) yüzdesi ve yükleme kapasitesi (LE) PR-AgNP'ler için sırasıyla 78,45 ± 3,44 ve 15,60 ± 0,69, PEG-PR-AgNP'ler için ise 55,94 ± 2,14 ve 10,97 ± 0,49 olarak bulundu. Kinetik çalışma PEG-PR-AgNP'lerden LDC salınımının daha yavaş ve düzenli olduğunu gösterdi. Sentezlenen NP'lerin pankreas hücre hattında (MIA PaCa) in vitro sitotoksisitesi araştırılmıştır. PR-AgNP'ler, LDC yüklü PR-AgNP'ler (LID-PR-AgNPs), PEG-PR-AgNPs ve LDC yüklü PEG-PR-AgNPs için inhibisyon konsantrasyonları (IC50), MIA PaCa kanser hücre hatlarında sırasıyla 52,26, 41,42, 9,86 ve 15,13 µg/ml olarak hesaplanmıştır. Sentezlenen NP'lerin MIA PaCa kanser hücrelerinde doza bağlı toksisite sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Local anesthetics are used in regional anesthesia in surgical interventions, postoperative analgesia (pain control), and in recent years in cancer treatments. Short half-lives, uncontrolled release kinetics, and neurotoxicity risks in high-dose anesthetic applications limit the clinical applications of local anesthetics. Nanotechnology-based drug delivery systems that will provide low systemic toxicity, extended effect duration, and a more efficient drug release profile for local anesthetic agents are being investigated. In this thesis, it was aimed to obtain a nanodrug delivery system based on plant-derived, easily obtainable nanoparticles (NPs) and an effective and safe local anesthetic drug candidate. The poppy (Papaver rhoeas) plant was selected for the synthesis of NPs. First of all, different extraction methods (maceration, soxhlet, and ultrasound-assisted) were applied to obtain poppy extracts, and the compositions of the extracts obtained by these methods were determined. Maceration and ultrasound-assisted extraction were selected as the most effective methods. Silver nanoparticles (PR-AgNPs) and peg-coated silver nanoparticles (PEG-PR-AgNPs) were synthesized by green synthesis using the poppy extract. Advanced techniques are utilized to investigate the properties of the NPs. Lidocaine (LDC), a common local anesthetic drug, was loaded onto the NPs, and LDC release experiments from the NPs were performed in phosphate buffer solution at pH 7.4. LID encapsulation efficiency (EE) percentage and loading capacity (LE) were found to be 78.45 ± 3.44 and 15.60 ± 0.69 for PR-AgNPs and 55.94 ± 2.14 and 10.97 ± 0.49 for PEG-PR-AgNPs, respectively. Kinetic study showed that LDC release from PEG-PR-AgNPs was slower and more regular. In vitro cytotoxicity of the NPs was investigated on pancreatic cell line (MIA PaCa). The inhibition concentrations (IC50) for PR-AgNPs, LDC-loaded PR-AgNPs, PEG-PR-AgNPs, and LDC-loaded PEG-PR-AgNPs were calculated as 52.26, 41.42, 9.86, and 15.13 µg/ml, respectively. The synthesized NPs exhibited dose-dependent toxicity on MIA PaCa cancer cells.