Farklı agrega türleri ile üretilen geçirimli betonların geçirimlilik ve tıkanma potansiyellerinin araştırılması
Investigation of permeability and clogging potentials of pervious concrete produced with different aggregate types
- Tez No: 894312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET RAİF BOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, üç farklı agrega türü; doğal agrega, kırmataş agrega ve beton kırığı agregası kullanılarak üretilen geçirimli betonların özellikleri incelenmiştir. Bu agregalar, iki farklı elek aralığında (4,00 - 11,2 mm ve 11,2 - 22,4 mm) gradasyonlara ayrılarak toplamda 6 (altı) seri beton numunesi, 10 cm x 10 cm x 10 cm küp ve 10 cm x 20 cm silindir şeklinde üretilmiştir. Geçirimli betonların boşluk oranları, birim hacim ağırlıkları, basınç dayanımı, yarmada-çekme dayanımı, ultrases geçiş hızı, geçirimlilik (permabilite) seviyeleri, kil ve kum ile tıkanmaya maruz bırakılan numunelerin geçirimlilik seviyelerindeki değişimin belirlenmesi deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda, farklı agrega türlerinin geçirimli betonun fiziksel, mekanik ve geçirimlilik özellikleri üzerinde önemli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Özellikle boşluk oranı, basınç dayanımı ve geçirimlilik seviyeleri gibi parametrelerde agreganın türüne ve elek aralığına bağlı olarak değişiklikler gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, geçirimli beton üretiminde uygun agrega seçimlerinin yapılmasının betonun performansını ve dayanıklılığını optimize etmek için kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the properties of pervious concrete produced using three different types of aggregates: natural aggregate, crushed stone aggregate, and recycled concrete aggregate, were examined. These aggregates were divided into gradations within two different sieve ranges (4.00 - 11.2 mm and 11.2 - 22.4 mm), resulting in a total of 6 (six) series of concrete samples, produced in the shapes of 10 cm x 10 cm x 10 cm cubes and 10 cm x 20 cm cylinders. Tests were conducted to determine the void ratios, unit weight, compressive strength, splitting tensile strength, ultrasonic pulse velocity, permeability levels, and the changes in permeability levels of samples subjected to clogging with clay and sand. The results of the experiments indicated that different types of aggregates have significant effects on the physical, mechanical, and permeability properties of pervious concrete. Particularly, variations in parameters such as void ratio, compressive strength, and permeability levels were observed depending on the type of aggregate and the sieve range. These results demonstrate that selecting the appropriate aggregates for the production of pervious concrete is critically important for optimizing the concrete's performance and durability.