İntestinal stoması olan hastalarda psikolojik esneklik, ruminasyon ve stoma uyumu
Psychological flexibilitiy, rumination and stoma adaptation in patients with i̇ntestinal stoma
- Tez No: 894364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT EVLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İNTESTİNAL STOMASI OLAN HASTALARDA PSİKOLOJİK ESNEKLİK, RUMİNASYON VE STOMA UYUMU İrem Gül ÜYÜR Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2024 Danışman: Doç. Dr. Mahmut EVLİ ÖZET Bu çalışma, intestinal stoması olan hastaların psikolojik esneklik düzeyleri, ruminasyon düzeyleri ve stoma uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, 15.05.2023-15.12.2023 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Bölümünde takip edilen intestinal stoması olan 150 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmada veriler Tanımlayıcı Özellikler Formu, Psikolojik Esneklik Ölçeği, Kısa Ruminasyon Ölçeği ve Ostomili Bireylere Yönelik Uyum Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmadan verilerinin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile belirlenmiştir. Veriler normal dağılıma sahip olmadığı için ikili bağımsız grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Çalışmadaki sürekli değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek içinde Spearman korelasyon testi uygulanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların Ostomili Bireylere Yönelik Uyum Ölçeği puan ortalamaları 39.77±13.86, Psikolojik Esneklik Ölçeği puan ortalaması 111.89±18.17, Kısa Ruminasyon Ölçeği puan ortalaması ise 16.77±4.16 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
PSYCHOLOGICAL FLEXIBILITY, RUMINATION AND STOMA ADAPTATION IN PATIENTS WITH INTESTINAL STOMA İrem Gül ÜYÜR Erciyes University, Institue of Health Sciences Department of Nursing Supervisor: Assoc. Prof. Mahmut EVLİ ABSTRACT This study was planned as a descriptive and relationship-seeking study to determine the relationship between psychological flexibility levels, rumination levels and stoma adaptation levels of patients with intestinal stoma. This study was conducted with 150 patients with intestinal stomas who were followed in the General Surgery Department of Erciyes University Training and Research Hospital between 15.05.2023 and 15.12.2023. The data in the study were collected with the Descriptive Characteristics Form, Psychological Flexibility Scale, The Short Version of Ruminative Response Scale and Adaptation Scale for Individuals with Ostomies. It was determined by the Shapiro-Wilk test whether the data from the research showed normal distribution. Because the data did not have a normal distribution, Mann Whitney U test was used for comparisons of two independent groups, and Kruskal Wallis test was used for comparisons of more than two independent groups. Spearman correlation test was applied to test the relationship between the variables in the study.The mean score of the Adaptation Scale for Individuals with Ostomies of the patients participating in the study was 39.77±13.86, the mean score of the Psychological Flexibility Scale was 111.89±18.17, and the mean score of the Ruminative Response Scale was 16.77±4.16.