Entrepreneurship in the online online food delivery service in Abidjan
Abidjan'da çevrimiçi çevrimiçi yemek dağıtım hizmetinde girişimcilik
- Tez No: 894366
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MUSTAFA CENK ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gıda uygulamalarının etkisini ve kullanımını yönlendiren faktörleri anlamaya odaklanan bu yüksek lisans tezinin amacı, Fildişi Sahili'nde gıda uygulamalarına yönelik tüketici davranışını etkileyen değişkenleri incelemek ve bunların ilişkili olup olmadığını kanıtlamaktır. Yemek uygulamalarının popülaritesi önemli ölçüde arttı ve dijital dünya hızla gelişmeye devam ederken müşterilerin restoranlar ve yemek dağıtım hizmetleriyle etkileşim biçimini değiştirdi. Bununla birlikte, Fildişi Sahili ortamında tüketici davranışını etkileyen değişkenlere açıkça odaklanan çok sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada, Fildişi Sahili müşterilerinden oluşan bir örneklemden bilgi toplamak için nicel bir araştırma metodolojisi ve yapılandırılmış bir anket kullanılmıştır. İlgili fikirlere ve tüketici davranışı ve teknoloji benimseme alanlarındaki daha önceki araştırmalara dayanarak, anket aracı oluşturulacaktır. Anket, algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan fayda gibi önemli faktörlerin yanı sıra demografik verileri de toplayacaktır. Gıda uygulamalarına ilişkin müşteri tutumlarını etkileyen temel değişkenleri bulmak amacıyla toplanan verileri incelemek için tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılacaktır. Sonuçlar, Fildişi Sahili'ndeki mutfak uygulamalarıyla ilgili olarak müşteri davranışlarını ve tercihlerini etkileyen faktörler hakkında içgörülü bilgiler sunacak. Çalışmanın bulguları hem teorik hem de pratik alanlara fayda sağlayacaktır. Bu araştırma, özellikle Afrika pazarında gıda uygulamaları bağlamında tüketici davranışına ilişkin akademik anlayışı geliştirecektir. Ayrıca, Fildişi Sahili'nde tüketici tercihlerini ve teknolojinin benimsenmesini etkileyen sosyoekonomik ve kültürel konuları anlamamızı da geliştirecektir. Pratik olarak konuşursak, bulgular pazarlamacılara, politika yapıcılara ve gıda uygulamaları geliştiricilerine, tüketici kabulünü ve bu uygulamaların sürekli kullanımını etkileyen temel unsurlar hakkında bilgi sağlayarak, başarılı stratejiler ve müdahalelerin geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Genel olarak bu çalışma, gıda uygulaması işindeki oyuncuların hedef kitlelerine daha iyi hizmet vermelerine yardımcı olacak ve bölgedeki dijital gıda hizmetlerinin yayılmasını teşvik edecek bilgiler verecektir. Ayrıca, Fildişi Sahili'ndeki gıda uygulamalarına yönelik tüketici davranışını yönlendiren değişkenlere de ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
With a focus on understanding the factors that drive the impact and usage of food apps, the goal of this master's thesis is to look into the variables that affect consumer behavior toward food apps in Ivory Coast and prove whether or not it is related. Meal apps have significantly increased in popularity and changed how customers engage with restaurants and meal delivery services as the digital world continues to develop quickly. There is, however, a dearth of studies that focus explicitly on the variables affecting consumer behavior in the context of Ivory Coast. This study uses a quantitative research methodology through a structured questionnaire to gather information from a sample of Ivory Coast customers. Based on pertinent ideas and earlier research in the areas of consumer behavior and technology adoption, the survey instrument will be created. The questionnaire will gather demographic data in addition to important factors like perceived ease of use, and perceived usefulness. Descriptive statistics, correlation analysis, and regression analysis will be used to examine the data gathered in order to relate presented independent variables to consumers behavior toward home food ordering. The results will offer insightful information about the factors influencing customer behavior. The study's findings will benefit both theoretical and practical fields. This research will advance academic understanding of consumer behavior in the context of food applications, particularly in the African market. It will also improve our comprehension of the socioeconomic and cultural issues that affect consumer preferences and technology adoption in Ivory Coast. Practically speaking, the findings will provide information to marketers, policymakers, and developers of food apps regarding the key elements that influence consumer acceptance and sustained usage of these apps, assisting in the development of successful strategies and interventions. Overall, this study will give insights that will help players in the food app business better serve their target audiences and encourage the expansion of digital food services in the region. It will also throw light on the variables driving consumer behavior toward food apps in Ivory Coast.