Assessment of endothelial dysfunction in patients with primary dysmenorrhea
Primer dismenore hastalarında endotel disfonksiyonunun araştırılması
  1. Tez No: 894367
  2. Yazar: BETÜL SARIBIYIK ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Primer dismenore, genç kadınlarda sık görülen ve adet döngüsüyle ilişkili kramp tarzı ağrılarla karakterize edilen bir durumdur. Bu ağrılar, bireylerin günlük yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Son yıllarda, primer dismenorenin kardiyovasküler sistem üzerindeki etkileri de araştırılmaya başlanmıştır. Endotel disfonksiyonu, kardiyovasküler riskin erken bir göstergesi olup, primer dismenoreli bireylerde endotel fonksiyonu üzerine etkileri henüz tam olarak netleşmemiştir. Bu çalışmada, primer dismenoreli bireylerde endotel fonksiyonlarının akım aracılı vazodilatasyon (FMD) ve volüm akış hızı (VolFlow) yöntemleri ile değerlendirilerek, sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya, primer dismenore tanısı konmuş 31 hasta ve yaş uyumlu 31 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Endotel fonksiyonları, FMD ve VolFlow yöntemleri ile ölçülmüştür. FMD, brakiyal arterin akım aracılı vazodilatasyonunu ölçen non-invaziv bir yöntemdir. VolFlow yöntemi ise, arteriyel akış hacmini ölçerek daha geniş bir değerlendirme sunar. Gruplar arasındaki farklar karşılaştırılmış ve istatistiksel analizler SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: Primary dysmenorrhea, common among young women, is characterized by cramp-like menstrual pain that affects quality of life. Its impact on the cardiovascular system has recently been studied. Endothelial dysfunction is an early sign of cardiovascular risk, but its role in dysmenorrhea is unclear. This study aims to evaluate endothelial function in primary dysmenorrhea patients using flow-mediated dilation (FMD) and volume flow (VolFlow) methods, compared to healthy individuals. MATERIALS AND METHODS: 31 patients with primary dysmenorrhea and 31 healthy controls were included. Endothelial function was assessed using FMD and VolFlow. FMD measures flow-mediated dilation in the brachial artery, while VolFlow evaluates arterial flow volume.