Sklera kalınlık ölçüm teknikleri ve pakikoroid göz hastalıklarında skleral kalınlık, koroid kalınlığı ve iris kalınlığı ilişkisi ve önemi
Sclera thickness measurement techniques and the relationship of scleral thickness, choroid thickness and iris thickness in pachychoroid eye diseases
  1. Tez No: 894388
  2. Yazar: ELİF AKBAŞ ULMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ AKKIN, PROF. DR. FİLİZ AFRASHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Pakikoroid hastalık spektrumu arasında bulunan santral seröz koryoretinopati (SSKR) ve polipoid koroidal neovaskülopati (PKV) hastalıklarında, sağlıklı kontrol gruplarına göre sklera, iris ve koroid kalınlık ölçümlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi Yöntem: Prospektif olarak tasarlanan bu çalışmada, kliniğimizde takipli olup Aralık 2021- Ocak 2023 tarihleri arasında kontrole gelen SSKR ve PKV hastalarında sferik eşdeğer (SE), aksiyel uzunluk, subfoveal koroid kalınlığı, sklera kalınlığı ve iris kalınlığı; cinsiyet ve yaş açısından uyumlu iki kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Skleral kalınlık, anterior segment OKT (AS-OKT) ile skleral mahmuzun 6 mm arkasından 4 yönde ölçüldü. İris kalınlığı ise AS-OKT ile pupilin temporal ve nazal kenarının 2 mm uzağından vertikal olarak hesaplandı. Subfoveal koroid kalınlığı ölçümü Enhanced Depth Imaging (EDI) OKT ile yapıldı. Bulgular: 40 PKV hastası ve 40 sağlıklı kontrolü; 40 SSKR hastası ve 40 sağlıklı kontrolü olmak üzere toplam 160 bireyin 160 gözü çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet, göz rengi, SE ve aksiyel uzunluk açısından anlamlı fark yoktu. PKV ve SSKR hastalarında, koroid kalınlığı kontrol gruplarına göre daha yüksek saptandı (p=.001). Sklera kalınlığı PKV ve SSKR grubunda, süperior (p=.03, p=.007), inferior (p=.02, p=.04), temporal (p=.03, p=.04) ve nazal (p=.05, p=.007) kadranlarda kontrollere göre anlamlı olarak fazlaydı. İris kalınlığı da PKV ve SSKR hastalarında kontrol gruplarına göre yüksek bulundu (sırasıyla nazal: p=.001, p=.007, temporal: p=.03, p=.04). Sklera kalınlığı ile yaş, koroid veya iris kalınlığı arasında hiçbir grupta anlamlı ilişki görülmedi. Her iki sağlıklı kontrol grubunda, yaş arttıkça koroid ve iris kalınlığının azaldığı, ayrıca koroid ve iris kalınlığı arasında pozitif korelasyon olduğu görüldü. Ancak hasta gruplarında yaş, koroid ve iris kalınlığı arasında herhangi bir korelasyon olmadığı saptandı. Sonuç: PKV ve SSKR hastalarında, sağlıklı kontrollere göre, koroid, sklera ve iris kalınlığının daha fazla olduğu gösterilmiştir. Pakikoroid hastalık spektrumunda, kalın koroid bilinen bir özellik olmakla birlikte, kalın sklera ve irisin de bu hastalık patogenezinde yer aldığı düşünülmektedir. Ancak daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparative evaluation of sclera, iris, and choroidal thickness measurements in patients with central serous chorioretinopathy (CSC) and polypoid choroidal neovasculopathy (PCV), which are among the pachychoroid disease spectrum, compared to healthy control groups. Methods: In this prospectively designed study, spherical equivalent (SE), axial length, subfoveal choroidal thickness, scleral thickness, and iris thickness in CSC and PCV patients followed up in our clinic between December 2021 and January 2023 were compared with two control groups matched for gender and age. Scleral thickness was measured 6 mm behind the scleral spur in 4 directions with anterior segment OCT (AS-OCT). The iris thickness was calculated vertically 2 mm from the temporal and nasal margins of the pupil with AS-OCT. Subfoveal choroidal thickness measurement was performed with Enhanced Depth Imaging (EDI) OCT. Results: A total of 160 eyes of 160 individuals, including 40 PCV patients and 40 healthy controls, 40 CSC patients and 40 healthy controls, were included in the study. There was no significant difference between the patient and control groups in terms of age, gender, eye color, SE and axial length. Choroidal thickness was found to be higher in PCV and CSC patients compared to control groups (p=.001). Scleral thickness was significantly higher in the superior (p=.03, p=.007), inferior (p=.02, p=.04), temporal (p=.03, p=.04), and nasal (p=.05, p=.007) quadrants of the PCV and CSCR group compared to the controls. Iris thickness was also found to be higher in PCV and CSC patients compared to the control groups (nasal: p=.001, p=.007, temporal: p=.03, p=.04, respectively). There was no significant relationship between scleral thickness and age, choroid, or iris thickness in any group. In both healthy control groups, choroid and iris thickness decreased with increasing age, and there was a positive correlation between choroidal and iris thickness. However, there was no correlation between age, choroidal and iris thickness in the patient groups. Conclusion: It has been shown that choroid, sclera, and iris thickness is higher in PCV and CSCR patients compared to healthy controls. In the spectrum of pachychoroid disease, thick choroid is a known feature, but thick sclera and iris are also thought to be involved in the pathogenesis of this disease.