Arabuluculuk sürecinde kişisel verilerin korunması
Protection of personal data during the mediation process
  1. Tez No: 894456
  2. Yazar: BÜLENT KARSLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
İnsanların sosyal yaşam içinde menfaat çatışması yaşayabilmesi olasıdır. Anlaşmazlığın taraflarından birisi bu düşüncesini dış dünyaya yansıttığında uyuşmazlık ortaya çıkar. Halk arasında adeta bir“hukuki tutkal”işlevi gören arabuluculuk müessesesi ve arabuluculuk sürecinin yöneticisi olan arabulucu, tarafların, söz konusu uyuşmazlığı arabuluculuk yolu ile çözmek istediklerinde devreye girer. Arabulucu, arabuluculuk sürecinde görevini yerine getirirken tarafların kişisel verilerini işlemek, aktarmak ve muhafaza etmek zorunda kalır. Çalışmamızın konusu, arabuluculuk sürecinde kişisel verilerin korunmasıdır. Bu kapsamda, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu (HUAK) ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) hükümleri birlikte değerlendirilerek; arabulucunun kişisel verilerle ilgili hakları ve yükümlülükleri ele alınıp sorumluluğu yönünden başvurulacak yollar açıklanmaya çalışılmıştır. İncelenen konular, doktrin ve yargı kararları ışığında değerlendirilmiştir. Çalışmamızda öncelikle, kişisel veri kavramı izah edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra, arabuluculuk kurumu incelenmiş ve arabulucunun her bir arabuluculuk aşamasında hangi kişisel verilerle karşılaştığı, hukuka uygun işleme yapıp yapamayacağı, bu kapsamda hakları ve yükümlülükleri ele alınmıştır. Son olarak, arabulucu kavramı, KVKK kapsamında arabulucunun statüsü ve arabulucunun yükümlülüklerini nasıl yerine getirebileceği üzerinde durularak ihlal durumunda sorumluluğunun neler olduğu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is possible for people to experience conflicts of interest in social life. A conflict occurs when one of the parties to the conflict reflects this thought to the outside world. The mediator, who is the manager of the mediation process and the institution of mediation that acts as a“legal glue”among the public, steps in when the parties want to resolve the dispute through mediation. While performing their duties during the mediation process, the mediator is required to process, transfer and preserve the personal data of the parties. The subject of our study is the protection of personal data during the mediation process. In this context, the provisions of the Law on Mediation in Legal Disputes and the Law on the Protection of Personal Data were evaluated together; the rights and obligations of the mediator regarding personal data were discussed and the methods to be applied in terms of responsibility were explained. The examined issues were evaluated in the light of doctrine and judicial decisions. In our study, firstly, the concept of personal data was tried to be explained. Then, the institution of mediation was examined and the personal data that the mediator encountered at each mediation stage, whether or not he/she can process it legally, and his/her rights and obligations within this scope were discussed. Finally, the concept of the mediator, the status of the mediator within the scope of the personal data protection law and how the mediator can fulfill his obligations are discussed and the responsibilities in case of a breach are explained.