Çevrimiçi oyun hesabının ve oyun karakterinin ele geçirilmesinin bilişim suçları kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of the hijacking of an online game account and game character under cybercrime laws
  1. Tez No: 894496
  2. Yazar: OĞUZ ALP YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÖZTEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde dijital dünyanın giderek artan bir şekilde yaşamımıza etki ettiği gerçeği, bilişim suçlarının sınırlarını belirlemedeki zorlukları artırmaktadır. Bu çerçevede, çevrimiçi oyun hesaplarının ve oyun karakterlerinin izinsiz olarak ele geçirilmesi ve bunların hukuki statüsünün tespiti büyük önem taşımaktadır. Çevrimiçi oyunlar ve oyun karakterleri, çoğu zaman kullanıcıların önemli zaman, çaba ve hatta finansal kaynaklar harcayarak geliştirdiği ve kişiselleştirdiği dijital varlıklardır. Bu varlıkların hukuki statüsünün tespiti, izinsiz ele geçirme ve benzeri suçların hukuki çerçevesinin belirlenmesi açısından önemlidir. Amaç, çevrimiçi oyun hesaplarının ve oyun karakterlerinin izinsiz ele geçirilmesi eyleminin bilişim suçları kapsamında değerlendirilmesi ve bu tür eylemlere karşı kullanıcıların ve devletlerin yasal haklarını belirlemektir. Bu çerçevede, bu tür suçlara karşı etkin önlemler almak ve failleri cezalandırmak için yasal düzenlemelerin ne şekilde olması gerektiğini belirlemek önemlidir. Çevrimiçi oyun hesaplarının ve oyun karakterlerinin izinsiz ele geçirilmesinin, yetkisiz erişim, dijital mülkiyet hakkının ihlali ve hatta hırsızlık suçlarına benzer bir şekilde ele alınması gerektiği savunulmaktadır. Dijital dünyanın özgün niteliklerini ve kullanıcıların dijital varlıklarına olan haklarını anlamak ve tanımlamak, bu eylemlerin yasal olarak nasıl değerlendirileceğini belirleyecektir. Çevrimiçi oyun hesaplarının ve oyun karakterlerinin izinsiz ele geçirilmesi konusunda yapılacak yasal düzenlemeler, bilişim suçları hukukunun ve dijital mülkiyet haklarının daha geniş anlamda geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Bu konuda hukukun etkinliği, adaletin sağlanması ve dijital hakların korunmasına yönelik çabaların, dijital dünyada suçları önleme ve kullanıcıları koruma yönündeki genel hedeflerle uyumlu olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the increasingly significant impact of the digital realm on our lives complicates the task of defining the boundaries of cybercrimes. Within this context, the unauthorized hijacking of online game accounts and game characters, and determining their legal status, is of great importance. Online games and game characters often represent digital assets developed and personalized by users through significant time, effort, and even financial resources. Identifying the legal status of these assets is crucial for defining the legal framework of unauthorized access and similar offenses. The goal is to evaluate the act of unauthorized hijacking of online game accounts and game characters within the scope of cybercrimes and to establish the legal rights of users and states against such actions. In this framework, it is important to determine how legal regulations should be shaped to effectively combat these crimes and punish the perpetrators. It is argued that the unauthorized hijacking of online game accounts and game characters should be treated similarly to unauthorized access, violation of digital property rights, and even theft. Understanding and defining the unique characteristics of the digital world and the rights of users to their digital assets will determine how these actions are legally evaluated. Legal regulations regarding the unauthorized hijacking of online game accounts and game characters will aid in the broader development of cybercrime law and digital property rights. In this regard, the effectiveness of the law, the achievement of justice, and efforts to protect digital rights should align with the general objectives of preventing crimes in the digital world and protecting users.