An investigation into private tutoring with a focus on english speaking skills
İngilizce konuşma becerisi odaklı özel dersler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 894926
  2. Yazar: KIVANÇ İSLAM AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Eğitimde özel ders, uygulanan en önemli destek programlarından biri olmuştur. Özellikle İngilizce öğretiminde özel ders talebinin yüksek olmasına rağmen konuyla ilgili literatürün eksikliği göze çarpmaktadır. Birebir eğitim veya Asya terminolojisinde gölge eğitim olarak adlandırılan eğitimin okul başarısına ve özellikle ulusal sınavlardaki başarıya katkısı araştırılırken, literatürde İngilizce özel dersler gibi böylesine önemli bir alan boş bırakılmıştır. Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin özel ders programlarını geliştirme ve konuşma becerilerini programlarına dahil etme süreçlerine ışık tutmaktır. Normal sınıflarda konuşma becerilerinin çalışılmasında genellikle grup çalışmaları kullanılmaktadır. Tek bir öğrencinin olduğu özel derslerde de konuşma becerileri sıkça çalışılmak istenmektedir. Bu çalışmanın amacı ve araştırma soruları iletişimsel bir beceri olan İngilizce konuşma becerisinin özel derslerde nasıl etkili olduğu ve bu sürecin öğretim programlarına nasıl yansıdığı ile ilgilidir. Bu amaçla tipik durum örnekleme yöntemine göre seçilen 10 İngilizce özel ders öğretmeni ile birebir görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan açık uçlu sorular, araştırmacı tarafından daha önce yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre şekillendirilirken ilgili literatür taranarak ve uzman desteği alınarak oluşturulmuştur. Sorular, katılımcı İngilizce özel ders öğretmenlerinin ders programlarını hazırlarken ve uygularken kullandıkları kriterleri belirlemek ve çoğunlukla grup çalışmasıyla kazanıldığı düşünülen konuşma becerisinin birebir öğretimdeki etkisini anlamak amacıyla hazırlanmıştır. Sorular katılımcı özel ders veren öğretmenlere online olarak yöneltilmiş ve cevaplar onların bilgilendirilmiş onamları alınarak kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler nitel veri analizi yöntemlerinden tematik analizle analiz edilmiştir. Bulgular, İngilizce özel ders veren öğretmenlerin ders planlarını çoğunlukla öğrencilerin istek ve ilgilerine göre hazırladıklarını ancak konuşma odaklı bu planların, özel ders vermenin doğası gereği uygulanabilirliği nedeniyle oldukça esnek olduğunu göstermiştir. Özel öğretimin konuşma becerisi, akıcılık ve doğruluk açısından oldukça faydalı olduğu ancak tek başına yeterli olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In education, private tutoring has been one of the most important supporting programs applied. Despite the high demand for private tutoring, especially in English teaching, the lack of relevant literature stands out. While investigating the contribution of one-to-one education or shadow education, as it is called in Asian terminology, the lack of English private tutoring in the literature leaves such an important area unfounded. The purpose of this study is to shed light on the processes of English tutors in developing their tutoring programs and incorporating speaking skills into their programs. The research questions are about how the English speaking skill, which is a communicative skill, is effective in private lessons and how this process is reflected in the curriculum. In normal classrooms, group work is used to foster the speaking skill. In private lessons, where there is only one student, developing the speaking skill is in high demand. The aim of the study is to determine the criteria used by the English private lessons teachers in preparing and implementing speaking in their lesson programs. For this purpose, one-to-one interviews were held with 10 English language tutors selected according to typical case sampling method in purposeful sampling strategies. The open-ended questions for the interview were shaped according to the results of a previous research conducted by the researcher through scanning the relevant literature and with expert support. The questions were directed to the participating private tutors online and the answers were recorded with their informed consent. The obtained data were analysed with thematic analysis in qualitative data analysis methods. The findings showed that English private tutors mostly prepare their lesson plans according to wishes and interests of the students, but these speaking-oriented plans are quiet flexible because of the practicability of private tutoring. It has been found that private teaching is not sufficient but quite beneficial for speaking skill, fluency, and accuracy.