The truth and bias model of the attraction to alternative others
Alternatiflere duyulan çekimin gerçek ve yanlılıık modeliyle incelenmesi
  1. Tez No: 895027
  2. Yazar: YARKIN GÜRYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN BÜYÜKCAN TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Neil ve Lemay (2019) tarafından ortaya atılan alternatiflere olan çekiciliğin yansıtılması, romantik bir ilişki içinde olan insanların alternatif partnerlere çekim duydukları kadar partnerlerinin de alternatiflerden çekim duyduğunu varsaymalarına dair bir yanlılıktır. Gerçek ve Yanlılık Modeli (West ve Kenny 2011) gerçek ve yanlılığın karar verme üzerindeki etkisini, yönlü yanlılık, takip isabetliliği yansıtma yanlılıklarıyla aynı değişken üzerinden incelemeyi sağlayan teorik bir çerçevedir. Bu araştırmanın amacı, bireylerin partnerlerinin alternatiflerden çekim duyup duymadığını isabetli olarak tahmin edebilmelerini Gerçek ve Yanlılık Modeliyle incelemektir. Moderatör olarak kıskançlık, cinsiyet, bağlılık ve yaşam öyküsü stratejilerin etkileri de incelenmiştir. 18 ile 30 yaşları arası 117 çiftle kesitsel araştırma yapılmıştır ve Mixed model analizi uygulanmıştır. Ortalama olarak, katılımcılar partnerlerinin alternatiflere duyduğu çekimi olduğundan daha az algılamışlar, partnerlerinin alternatiflere olan çekimini isabetli bir şekilde takip etmişler ve kendilerinin alternatiflere duyduğu çekim miktarını partnerlerine yansıtmışlardır. Kıskançlık, daha yüksek takip isabetliliği ve daha düşük yansıtma ile ilişki bulunmuştur. Kadınlar erkeklerden daha düşük bir yansıtma göstermiştir. Bağlılık daha düşük yansıtma ile ilişki bulunmuştur. Hızlı yaşam öyküsü stratejisi partnerin alternatiflere duyduğu çekimi olduğundan daha fazla algılamak ve daha yüksek yansıtmayla ilişikliydi. Bu araştırmanın sonuçları, Neal ve Lemay'ın önerdiği gibi bireylerin alternatiflere duyduğu çekimi partnerine yansıttığını ortaya koyuyordu (2019). Alternatiflere olan çekimi ve aldatmayı etkileyen bilişsel yanlılıklar olduğununun önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The projection of attraction to alternatives was proposed by Neil and Lemay (2019), which is that people in a romantic relationship are attracted to alternative others; they tend to believe that their partner is similarly attracted to alternative others. The Truth and Bias Model (West and Kenny 2011) is a conceptual framework that examines the impact of truth and bias on human judgment by measuring directional bias, tracking accuracy, and projection. The main aim of this research is to examine whether people can accurately detect their partner's attraction to alternative partners by using the Truth and Bias model. As a moderator, the effects of jealousy, gender, commitment, and life history strategies were also examined. A cross-sectional study was conducted with 117 couples between the ages of 18 and 30, and mixed model analysis was applied. On average, participants were likely to underperceive their partner's attraction to alternatives, track their partner's attraction to alternatives accurately, and project their attraction to alternatives to their partner. Jealousy was associated with higher tracking accuracy and lower projection. Females stated lower projection than males. Commitment was associated with a lower projection. A faster strategy was associated with an overperception of the partner's attraction to alternatives and higher projection. The females had a lower projection than the males. The results of this research show that individuals make projections of attraction to alternatives, as suggested by Neal and Lemay (2019). In addition, it is emphasized that there are cognitive biases that influence attraction to alternatives and infidelity, which future studies should take into consideration.