Farklı deprem yönetmeliklerindeki deprem tasarım spektrumlarının incelenmesi
Examination of earthquake design spectrums in different earthquake regulations
- Tez No: 895389
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ARSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünyada sismik açıdan aktif bölgelerde depremlerin sıklıkla oluştuğu ve sonucunda da birçok insanın kötü sonuçlar ile etkilendiği bilinmektedir. Bu sonuçların en aza indirilmesi ve yapı hasarlarının azaltılması için depreme dayanıklı yapılar tasarlamak önemlidir. Yapılar tasarlanırken yapının yapılacağı yerin depremselliğini de ele almak gerekmektedir. Bundan dolayı da tasarım spektrumları elde etmek gerekmektedir. Bu çalışmada; seçilen 5 deprem yönetmeliğindeki deprem tasarım spektrumlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmada amaç; Türkiye- TBDY 2018, Avrupa BirliğiEurocode 8- EN 1998-1, Hindistan- IS 1893-1, ABD- ASCE/SEI 7–10 ve YunanistanEAK 2000 yönetmeliklerindeki deprem tasarım spektrumları hakkında bilgi öğrenip eksiklik ve farklılıkları görmektir. Öncelikle bu 5 deprem yönetmeliğinin de içeriği ve amaçlarına değinilmiştir. Sonrasında deprem tasarım spektrumlarının anlatıldığı bölümler sırasıyla ayrı başlıklar halinde anlatılmıştır. Daha sonra zemin sınıfları ve tasarım spektrumları hakkında bilgiler karşılaştırma yapılarak tablolar halinde sunulmuştur. Çalışmanın son bölümü olarak her 5 ülkenin de depremselliğinin sık olduğu yerlerinde bir okul binası inşa edileceği düşünülerek yatay elastik tasarım spektrumları çizilmiştir. Aynı zamanda zemin sınıflarının etkisini de görmek için farklı zemin sınıflarına göre ayrı ayrı spektrum grafikleri oluşturulmuştur. Yapılan bu çalışmada seçilen 5 yönetmeliğinin de benzerlikleri olduğu kadar farklı ve birbirine göre eksik yanları olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that earthquakes occur frequently in seismically active regions of the world and as a result, many people are affected by bad consequences. It is important to design earthquake-resistant structures to minimize these consequences and reduce structural damage. When designing buildings, it is necessary to consider the seismicity of the place where the building will be built. Therefore, it is necessary to obtain design spectra. In this study; A comparison of earthquake design spectra in 5 selected earthquake codes was made. The aim of the study is to learn about the earthquake design spectra in Turkey- TBDY 2018, European Union- Eurocode 8- EN 1998-1, India- IS 1893-1, USA- ASCE/SEI 7–10 and Greece- EAK 2000 regulations and to see the deficiencies and differences. First of all, the content and purposes of these 5 earthquake regulations are mentioned. Afterwards, the sections where earthquake design spectra are explained are explained under separate headings, respectively. Then, information about soil classes and design spectra were compared and presented in tables. As the last part of the study, horizontal elastic design spectra were drawn considering that a school building would be built in places where seismicity is frequent in all 5 countries. At the same time, separate spectrum graphs were created for different soil classes to see the effect of soil classes. It is seen that the 5 regulations selected in this study have similarities as well as differences and shortcomings compared to each other.