İşletmelerde kurumsal kaynak planlaması kurulum sürecinde planlama
Enterprise resource planning in entities planning during the setup process
  1. Tez No: 895431
  2. Yazar: HAKAN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR EGELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kurumsal Kaynak Planlaması, örgütlerde tüm bölümlerin bir arada erişim imkanı sağlayan ve bu bütünleşik yapı sayesinde iletişimlerinde kolaylık sağlarken örgütlere işlem ve iş akışlarında zaman ve işgüçünden tasarruf imkanı verebilmektedir. Böylece örgütlerin tüm bilgileri tek veri tabanında tutulur. Kurumsal Kaynak Planlaması sistemlerinin bulunmadığı örgütlerde birimler kendi arasında kurum imkânları doğrultusunda bilgi havuzu oluşturarak farklı yöntemlerle bilgilere ulaşmaktadır. Doğru bilginin istenilen zamanda elde edilmesi bilgi teknolojilerinde gelişmeler ile elde edilmiş ve dahil olduğu yönetim bilgi sistemleri birçok işletmede tercih edilmektedir. Bu çalışmada, üretim yönetimi, Kurumsal Kaynak Planlaması gelişimi, tanımı, örgütlere katkıları, örgütlerin tercih etme nedenleri ile Kurumsal Kaynak Planlamasının örgütlerde oluşturulması ve çalışanların bu kavramdan etkilenmelerine yer verilmiştir. Çalışmada havayolu ve turizm işletmelerine yiyecek, içecek tedariği yapan 201 örneklem ile gerçekleştirilmiş ve örgütlerin demografik özellikleri ile Kurumsal Kaynak Planlaması arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlarda, örgütlerin demografik özellikleri ve kurumsal kaynak planlamaları ile çalışanların KKP için düşünceleri değerlendirilerek analizler gerçekleştirilmiş ve birbirleri arasındaki etkileşimin işletmenin KKP uygulamasındaki başarısına etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonrasında Kurumsal Kaynak Planlaması ve bu süreçten çalışanların da etkilendiği belirlenmiş ve sonuçları tablolar halinde ifade edilmiştir. Kurumsal Kaynak Planlaması seçiminden kurulum anına kadar yüksek maliyete sahip olsa da ilerleyen süreçlerde örgütlerin başarı elde etmesini sağlamaktadır. Bu sebeple örgütlere birçok yarar sağlayabilen Kurumsal Kaynak Planlaması uygulamalrına ilşkin çalışmaların incelenmesi ve çalışanların bu kapsamdaki düşünceleri literatüre katkı yapacağı düşüncesi ile bu çalışma oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Institutional resource planning, organizations in all departments to gather together and communicate with each other while providing a great contribution to organizations. Thus, all information of organizations is kept in a single database. In organizations where there is no enterprise resource planning system, units reach information with different methods by creating an information pool in line with the institution facilities. The acquisition of the right information at the desired time has been achieved by developments in information technologies and the management information systems that it is involved in are preferred in many enterprises. In this study, production management, development of enterprise resource planning, definition, contributions to organizations, reasons of preference of organizations, establishment of enterprise resource planning in organizations and influences of employees are included in this study. The study was conducted with a sample of 201 ERP workers for Airlines and Tourism entities catering suppliers relations between the demographic characteristics of the organizations and corporate resource planning were included. In the results obtained, the analyzes of the demographic characteristics of the organizations and the institutional resource planning and the thoughts of the employees about this situation were made and the relations between the two were obtained. After the analyzes performed, it was determined that corporate resource planning and employees were affected from this process and the results were expressed in tables. Although it has a high cost from the selection of corporate resource planning to the time of installation, it ensures the success of the organizations in the progressive processes. Therefore, corporate resource planning that can provide many benefits to organizations and employees' thoughts in this context will contribute to the literature.