Düzenli pilates egzersizleri yapan kadınlarda uyku kalitesi, bilişsel esneklik ve vücut algısının incelenmesi
Investigation of sleep quality, cognitive flexibility and body perception in women who do regular pilates exercises
  1. Tez No: 895860
  2. Yazar: CANSU CÜCEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ÖZLEM YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pilates metodu 1920'li yıllarda Joseph Pilates tarafından geliştirilen ve vücudun çekirdek (core) kaslarını hedef alan egzersizlerdir. Bu egzersizde beyin, vücudun yaptığı hareket üzerine odaklanmaktadır. Pilates egzersizleri düzenli olarak yapıldığında fiziksel uygunluğu geliştirdiği bilinmektedir. Fiziksel uygunluktaki gelişmelere paralel olarak uyku kalitesi, dikkat ve vücut algısı üzerinde de etkiye sahiptir.Bu çalışmanın amacı; en az 6 ay süreyle düzenli Pilates egzersizleri yapan kadınlarda uyku kalitesi, bilişsel esneklik ve vücut algısının değerlendirilerek sedanter kadınlar ile karşılaştırılması idi. Çalışmaya yaşları 30-40 arasında olan, 6 aydır düzenli Pilates egzersizleri yapan 151 kadın (çalışma grubu) ve sedanter 149 kadın (kontrol grubu) olmak üzere toplam 300 birey dahiledildi. Çalışmaya katılan bireylerin yaş, boy, kilo, eğitim durumu, meslek, sigara ve alkol alışkanlığı gibi bilgileri kaydedildi. Uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, bilişsel esneklik Stroop Testi-Çapa Formu, vücut algısı ise Çok Yönlü Beden-Self İlişkisi Ölçeği, Kendini Fiziksel Olarak Algılama Envanteri ve Vücut Farkındalığı Anketi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The Pilates method is an exercise developed by Joseph Pilates in the 1920s that targets the core muscles of the body. In this exercise, the brain focuses on the movement of the body. Pilates exercises are known to improve physical fitness when done regularly. In parallel with improvements in physical fitness, it also has an effect on sleep quality, attention and body perception. The aim of this study was to investigate sleep quality, cognitive flexibility and body perception in women who have been doing regular Pilates exercises for at least 6 months and compare them with sedentary women.A total of 300 individuals, aged between 30 and 40, who had been doing regular Pilates exercises for 6 months (study group) and 149 sedentary women (control group), were included in the study. Information such as age, height, body weight, education level, occupation, smoking and alcohol habits of the individuals were recorded. Sleep quality was evaluated with the Pittsburgh Sleep Quality Index, cognitive flexibility with the Stroop Test-Çapa Form, and body perception with the Body-Self RelationsQuestionnaire, Physical Self Perception Profile,and Body Awareness Questionnaire.