Kocaeli ilinde verimi iyileştirilmiş lisanssız çatı ges uygulaması
Improved efficiency unlicensed roof type solar power plant application in Kocaeli province
  1. Tez No: 895969
  2. Yazar: ABDULLAH SAİD MOLLAVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Elektrik enerjisi insan hayatında büyük öneme sahip ve vazgeçilmez bir enerji türüne dönüşmüştür. Sürekli artan Dünya nüfusu, ülkeler arası savaşlar ve enerjide olan dışa bağımlılığın azaltılma çabaları beraberinde büyük enerji krizleri meydana getirmektedir. Kısıtlı rezerve sahip ve dönemsel olarak dengesiz şekilde fiyatlayan fosil yakıtlar alternatif enerji kaynaklarına olan ilgiyi arttırmaktadır. Ülkemizde ithal edilen fosil yakıtlarla elektrik enerjisi üretimi yüksek bir paya sahiptir. Bu durum enerji üretiminde dolaylı olarak dışa bağımlılığı kaçınılmaz hale getirmektedir. Alternatif enerji kaynaklarından birisi olan Güneş enerjisi, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltma ve çevre dostu enerji kaynaklarını kullanma çabalarının bir parçası olarak giderek daha popüler hale gelmiştir. Ülkemiz coğrafi konumu itibariyle yüksek güneş enerjisi kapasitesine sahiptir. Ülkemiz de ortalama yıllık güneşlenme süresi 2741 saat ve ortalama yıllık ışınım değeri 1527,41 kWh/m² olarak ölçülmüştür. Mevcut kapasite ülkemizde güneş enerjisine yatırımı hızla arttırmaktadır. Bu çalışma ticari bir tesise entegre edilen verimi iyileştirilmiş lisanssız çatı tipi güneş enerji santralinin projelendirilmesi ve uygulanması üzerine bir inceleme içermektedir. Tezin amacı, çatı tipi güneş enerji santrallerinin tasarımı, kurulumu ve işletilme süreçlerini ele almak ve bu süreçlerin ekonomik açıdan değerlendirilmesi ve sürdürebilirliği üzerine derin bir analiz içermektedir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy has become an indispensable energy type of great importance in human life. The ever-increasing world population, wars between countries, and efforts to reduce foreign dependence on energy have led to a major energy crisis. Fossil fuels with limited reserves and periodically unstable prices increase interest in alternative energy sources. In our country, electricity generation with imported fossil fuels has a high share. This situation indirectly makes foreign dependency in energy production inevitable. Solar energy, one of the alternative energy sources, has become increasingly popular as part of efforts to reduce dependence on fossil fuels and to use environmentally friendly energy sources. Our country has a high solar energy capacity due to its geographical location. The average annual sunshine duration in our country is 2741 hours and the average annual radiation value is 1527.41 kWh/m². The existing capacity rapidly increases the investment in solar energy in our country. This study includes an investigation on the design and implementation of an unlicensed rooftop solar power plant with improved efficiency integrated into a commercial facility. The aim of the thesis is to address the design, installation and operation processes of rooftop solar power plants and includes an in-depth analysis on the economic evaluation and sustainability of these processes.