Otonom duysal meridyen tepkinin otonom yanıt ve bilişselperformans üzerine etkisi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
The effect of autonomous sensory meridian response onautonomic response and cognitive performance
- Tez No: 896311
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ASMR (Otonom Duysal Meridyen Tepki, Autonomous Sensory Meridian Response) son yıllarda milyonlarca izleyici kitlesine erişmiş, özel olarak hazırlanmış videoların, bireylerde oluşturduğu duysal tepkidir. Bu fenomenin içinde rahatlama ve karıncalanma hissi gibi duysal tepkiler bulunur. ASMR videolarının izlenmesi ile bilişsel testlerdeki performansın arttığına yönelik çalışmalar da bulunmaktadır. Bu çalışmanın hipotezi; ASMR videolarının fizyolojik parametrelerde değişikliğe yol açacağı ve bu fenomene duyarlı kişilerin bilişsel performansında farklılıklar olacağıdır. Çalışmamızda ASMR'nin fizyolojik etkilerini EDA (Elektrodermal Aktivite), KHD (Kalp Hızı Değişkenliği), kortikal kan akımı ölçümleri ve bilişsel testler üzerinden değerlendirmeyi amaçladık. Deney protokolünde 31 katılımcıya ASMR ve kontrol videoları izletildi. Deney protokolünün başında ve sonunda bilişsel test olarak Bakış İpucu Testi (Gaze Cue) uygulandı. Deney süresince EKG (Elektrokardiyogram), EDA ve FNIRS (fonksiyonel Yakın Kızılötesi Spektroskopi) kayıtları alındı. Deney sonunda doldurulan bilgi toplama formuna göre katılımcılar ASMR hissini yaşamaları, rahatlama hissetmeleri, karıncalanma hissetmeleri durumlarına göre 3 farklı şekilde, duyarlı ve duyarsız olarak gruplandırıldı. Video bloklarında ASMR hissi yaşayan ve rahatlama yaşayan gruplarda, yaşamayanlara göre kalp hızları daha düşük, parasempatik aktivasyonla korele olan KHD parametreleri daha yüksek bulundu. Hem duyarlı hem duyarsız gruplarda, ASMR videolarının son dakikalarında kontrol videosuna göre daha yüksek EDA değerleri görüldü. Duyarlı katılımcıların ASMR videosu esnasında oksijenize ve toplam hemoglobin konsantrasyonlarında, duyarsız katılımcılara göre artış gözlendi. ASMR ve kontrol videoları karışlaştırıldığında; toplam hemoglobin konsantrasyonlarının, duyarlı katılımcılarda ASMR videosunda artma eğiliminde iken, duyarsız katılımcılarda kontrol videosunda artma eğiliminde olduğu gözlendi. Bakış İpucu Testinde (Gaze Cue) gösterilen bakışın hedef harfe göre aynı ve ters yönde olduğu iki durumda da ikinci testte katılımcıların tepki süreleri kısaldı. Bu performans artışı anlamlı bir fark yaratmamakla birlikte; duyarsız gruplarda bakışın ters yönlendirdiği durumlarda daha fazla bulunurken, duyarlı grupta uyumlu olan durumlar için daha fazla bulundu. Çalışmamızda edindiğimiz bulgular ışığında: ASMR videolarının parasempatik aktivasyonu yalnızca duyarlı kişilerde, sempatik aktivasyonu ise hem duyarlı hem duyarsız katılımcılarda arttırdığı söylenebilir. ASMR videoları duyarlı katılımcılarda Prefrontal korteks (PFK) aktivitesini, duyarsız katılımcılara göre daha fazla arttırmıştır. ASMR duyarlı kişilerin yanlış yönlendirme yapan bir bakışı görmezden gelmeyi öğrenmekte, duyarsız kişilere göre daha fazla zorlandıkları bulgusu; duyarlı kişilerin empati yetenekleri ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response) is a sensory response elicited by specially crafted videos that have reached millions of viewers in recent years. This phenomenon includes sensory reactions such as relaxation and tingling. Studies have also shown that watching ASMR videos can improve performance in cognitive tests. The hypothesis of this study is that ASMR videos will induce changes in physiological parameters and that individuals sensitive to this phenomenon will exhibit differences in cognitive performance. Our study aimed to evaluate the physiological effects of ASMR using Electrodermal Activity (EDA), Heart Rate Variability (HRV), cortical blood flow measurements, and cognitive tests. The experimental protocol involved showing ASMR and control videos to 31 participants. The Gaze Cue Test was administered as a cognitive test at the beginning and end of the protocol. ECG (Electrocardiogram), EDA, and FNIRS (functional Near-Infrared Spectroscopy) recordings were taken throughout the experiment. Based on a questionnaire completed at the end of the experiment, participants were categorized into three different groups: sensitive and insensitive, depending on their experiences of ASMR sensation, relaxation, and tingling. In video blocks, groups that experienced ASMR sensation and relaxation had lower heart rates and higher HRV parameters (correlated with parasympathetic activation) compared to those who did not experience these sensations. Both sensitive and insensitive groups showed higher EDA values in the last minutes of the ASMR video compared to the control video. Sensitive participants showed an increase in oxygenated and total hemoglobin concentrations during the ASMR video compared to insensitive participants. When comparing ASMR and control videos, total hemoglobin concentrations tended to increase during the ASMR video in sensitive participants, while they tended to increase during the control video in insensitive participants. In the Gaze Cue Test, participants' reaction times shortened in the second test for both congruent and incongruent gaze directions. Although this performance increase was not significant, it was more pronounced in the insensitive group for incongruent directions and in the sensitive group for congruent directions. Our findings suggest that ASMR videos increase parasympathetic activation only in sensitive individuals and induce higher sympathetic activity regardless of sensitivity. ASMR videos increased Prefrontal Cortex (PFC) activity more in sensitive participants compared to insensitive participants. The finding that sensitive individuals struggled more to ignore a misleading gaze suggests that this may be related to their empathy skills.