Palyatif bakımda bakım verenlerin ağrı yönetimine ilişkin ilaç dışı uygulamaları ve görüşleri:Nitel çalışma
Non-drug practices and opinions of caregivers regarding pain management in palliative care: A qualitative study
- Tez No: 896421
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Palyatif bakım hastalarında yaşamı tehdit eden hastalıklarla birlikte pek çok semptom görülmektedir. Palyatif bakım hastalarına bakım veren bireylerin en sık karşılaştıkları sorunlardan biri ağrıdır. Palyatif bakımda ağrı yönetiminde ilk tercih analjezi kullanımı olup, tıbbi müdahaleler bazen ağrıyı hafifletmede yeterli olmadığından ilaç dışı müdahaleler önemli bir yer edinmektedir. Bu araştırma, palyatif bakımdaki ağrı yönetiminde bakım verenlerin ilaç dışı uygulamaları ve görüşlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma bir devlet hastanesinde yapılmış olup, niteliksel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 12 bakım veren hasta yakını çalışmaya dâhil edilmiş ve her katılımcıya bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalatılmıştır. Araştırma verileri bakım veren hasta yakınlarına ait demografik verileri sorgulayan anket, literatür taranarak ve uzman görüşü alınarak hazırlanan yarı- yapılandırılmış derinlemesine görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Çalışmamızın sonucunda bakım verenlerin tamamının ağrı yönetimine ilişkin bazı ilaç dışı uygulamalar konusunda bilgi sahibi olduğu, ağrıya yönelik ilaç dışı uygulamalar öncesinde hastalarda bazı bulgular gözlemledikleri ve ilaç dışı uygulamalar sonucunda ağrıya yönelik fayda gördükleri belirlenmiştir. Ağrı yönetiminde ilaç dışı uygulamalar konusunda bakım verenlerin daha fazla desteklenmesi amacıyla eğitim programları düzenlenebilir ve eğitim programlarının sayısı artırılabilir.
Özet (Çeviri)
Palliative care patients have many symptoms associated with life-threatening diseases. Pain is one of the most common symptoms encountered by palliative care providers. The first choice for pain management during palliative care is the use of analgesia, but when medical interventions are not sufficient to alleviate pain, non-pharmacological interventions have an essential place. This study was organised to assess the non- pharmacological practices and opinions of caregivers in pain management in palliative care. The study was carried out in a state hospital and designed as a qualitative study. Twelve relatives of patients who agreed to participate in the study were included in the study and each participant signed an informed consent form. The research data were collected by using a questionnaire form the data of the caregivers, a semi-structured in- depth interview form prepared by reviewing the literature and consulting an expert opinion. As a result of our investigation, it was determined that all of the caregivers had knowledge about some non-pharmacological applications related to pain management, observed some findings in patients before non-pharmacological applications for pain, and palliative care patients benefited for pain as a consequence of non-pharmacological applications. Training programmes can be organised and the number of training programmes can be increased in order to more support caregivers about non- pharmacological applications in pain management.