Nstemi tanısı alan hastalarda, sistemik immün yanıt indeks ve sistemik inflamasyon indeks belirteçlerinin kötü sonlanımı ön görme performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of predicting poor outcome of systemic immune response index and systemic inflammation index markers in patients diagnosed with myocardial infarction without st elevation
- Tez No: 896537
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EMRE EROĞLU, DOÇ. DR. MEHMET MUZAFFER İSLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ: Akut koroner sendrom (AKS), myokarda gelen kan akışının aniden azalmasıyla oluşan tabloya denir. AKS dünyada ve ülkemizde en sık ölüm sebeplerindendir. AKS tablosu genellikle; göğüs ağrısı, senkop gibi kliniklerle karşımıza çıkıp, elektrokardiyografik değişiklikler, kardiyak enzim değişiklikleri de eşlik edebilmektedir. Ekg değişikliği olmayıp, kardiyak enzim değişikliği olan hastaya ST Elevasyonu Olmayan Myokard İnfarktüsü (NSTEMİ) tanısı konulmaktadır. Çalışmamız, NSTEMİ tanısı almış hastalar üzerinde düşük maliyetli, kullanımı kolay iki yeni inflamatuar belirtecinin NSTEMİ hastalarında kötü prognoza etkisini tespit etmeyi amaçlamıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, 01.10.2022-01.10.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Tıp Kliniğinde retrospektif yapılmış olup bu çalışmaya NSTEMİ tanısı alan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, koroner hastalık öyküsü, kronik hastalıklar, vital parametreler, ekg bulguları, ejeksiyon fraksiyonu, hs-ctn seviyeleri, biyokimyasal tetkik sonuçları, hemogram tetkik sonuçları ve diğer demografik özellikleri kaydedildi. Hastaların SII ve SIRI indeksleri hesaplandı. Hastalar mortalite durumuna göre gruplara ayrılarak incelendi. İSTATİKSEL ANALİZ: Verilerin istatistiği için SPSS (versiyon 29) kullanıldı. Sürekli verilerin normaliteye uygunluğu Shapiro-Wilk ile test edildi. Bütün sürekli veriler anormal dağıldı, ortanca (%25-%75 çeyreklik) ile ifade edildi ve gruplar arası karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi kullanıldı. Kategorik veriler frekans (%) olarak ifade edildi ve gruplar arası karşılaştırma için Ki-Kare kullanıldı. Tanısal performans ölçütlerinin hesaplanması için Receiver Operating Characteristics (ROC) analizi ile eğri altında kalan alan (AUC) hesaplandı. BULGULAR: Dışlama ve dahil edilme kriterleri uygulandıktan sonra çalışma 157 hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen hastaların yaş ort. 59 (50-69),%76,4 (120) erkek olduğu görüldü. Hastalarda %40,1 DM, %68,8 HT, %41,4 KAH öyküsü olduğu tespit edildi. Hastaların başvuru sonrası ilk ölçülen sistolik kan basıncı ortalaması 144mmhg, diastolik kan basıncı ortalaması 82mmhg, 0.saat troponin ortalaması 38,01 olarak tespit edildi. Ve hastaların 15 tanesi (%9,6) hastane içinde öldü. Çalışmamızın univaryant analizinde her ne kadar SII ve SIRI, NSTEMI hastalarında hastane içi mortalite grupları arasında anlamlı farka ulaşmış olsa da, multivariate analiz sonuçlarına göre yalnızca SII hastane içi mortalite için bağımsız prediktör olarak saptandı. SII optimal eşik değerinde hastane içi mortaliteyi %86.7 duyarlılık, %58.5 özgüllük ve %61.2 doğruluk ile öngörmeyi başardı ve orta düzey tanısal performans gösterdi. SIRI ise univariate analiz sonuçlarında anlamlı istatistiksel farka ulaşmış olsa da multivariate analizde modele anlamlı katkı sağlamayı başaramadı. SONUÇ: Çalışmamızda SII, NSTEMI hastarında hastane içi mortalite için bağımsız bir prediktör olarak belirlenmiş olmasına rağmen, orta düzeyde bir tanısal performans sergilemiştir. Bu sebeple tek başına bir tanı aracı olarak kullanılmasından ziyade, yardımcı bir parametre veya risk skorlama sistemleri içinde bir prediktör olarak kullanılması gerektiğini savunmaktayız. ANAHTAR KELİMELER: AKS, NSTEMİ, SII, SIRI
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Acute coronary syndrome (ACS) refers to the condition that occurs when blood flow to the myocardium decreases suddenly. ACS is one of the most common causes of death in the world and in our country. The ACS presentation generally includes clinical symptoms such as chest pain and syncope, and may be accompanied by electrocardiographic changes and cardiac enzyme changes. A patient without ECG changes but with cardiac enzyme changes is diagnosed with Non ST Elevation Myokard İnfarction(NSTEMI). Our study aimed to determine the effect of two new low-cost, easy-to-use inflammatory markers on poor prognosis in patients diagnosed with NSTEMI. MATERIAL AND METHODS: Our study was conducted retrospectively between October 1, 2022, and October 1, 2023, at the Emergency Medicine Department of Saglik Bilimleri University Umraniye Training and Research Hospital, and included patients diagnosed with NSTEMI. Data on patients' age, gender, history of coronary artery disease, chronic diseases, vital parameters, ECG findings, ejection fraction, hs- cTn levels, biochemical test results, complete blood count results, and other demographic characteristics were recorded. The SII and SIRI indices of the patients were calculated. The patients were grouped and analyzed according to their mortality status. STATISTICAL ANALYSIS: SPSS (version 29) was used for data statistics. Continuous data were tested for normality using Shapiro-Wilk. All continuous data were abnormally distributed, expressed as median (25%-75% quartile), and Mann Whitney U test was used for between-group comparisons. Categorical data were expressed as frequency (%), and Chi-Square was used for comparison between groups. To calculate diagnostic performance criteria, area under the curve (AUC) was calculated with Receiver Operating Characteristics (ROC) analysis. RESULTS: After applying the exclusion and inclusion criteria, the study was conducted on 157 patients. The average age of the patients included in our study was 59 (range 50-69), and 76.4% (120) were male. It was found that 40.1% of the patients had a history of diabetes mellitus, 68.8% had hypertension, and 41.4% had a history of coronary artery disease. The average systolic blood pressure measured after admission was 144 mmHg, the average diastolic blood pressure was 82 mmHg, and the initial troponin level at 0 hours was 38,01. Among the patients, 15 (9.6%) died during hospitalization. In the univariate analysis of our study, although SII and SIRI reached a significant difference between the hospital mortality groups in NSTEMI patients, the multivariate analysis results identified only SII as an independent predictor of in-hospital mortality. SII was able to predict in- hospital mortality with a sensitivity of 86.7%, specificity of 58.5%, and accuracy of 61.2 at the optimal threshold value, demonstrating moderate diagnostic performance. Although SIRI reached a significant statistical difference in the univariate analysis results, it failed to make a significant contribution to the model in the multivariate analysis. CONCLUSION: Although SII was identified as an independent predictor of in- hospital mortality in NSTEMI patients in our study, it demonstrated only moderate diagnostic performance. Therefore, we advocate that it should be used as an auxiliary parameter or as a predictor within risk scoring systems, rather than as a standalone diagnostic tool.