The effectiveness of outdoor spaces designed for the playing of children in İstanbul
İstanbul'da çocukların oyun oynamasına yönelik olarak tasarlanan dış mekanların etkinliği
- Tez No: 896698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ONBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sadece fayda sağlamakla kalmayıp aynı zamanda oyunu motive eden alanlar yaratmak, çocuk gelişimi ve büyümesi için fırsatlar sağlar. Çocuk sinir ağları, oyun alanı keşifleri, davranışları, tepkileri, sesi ve oyuncakları aracılığıyla uzay ve zaman gibi kavramların anlaşılmasını geliştirmek üzere programlanmıştır. Bu tez, inşa edilmiş çevrenin, gayri resmi oyunun ve doğal çevrenin çocukların refahını nasıl etkilediğini ve ayrıca mimarların halka açık oyun alanları tasarlamadaki rolünü araştırmaktadır. Karmaşık kullanıcı nüfusunu ve sağlıklarını etkileyen tasarım bileşenlerini anlamada bir tasarım boşluğu vardır. Çalışma, oyun ortamlarını ve altyapıyı inceler. Site envanterini, oyuncu gözlemlerini, çocuk fotoğraf çekimini ve bu oyun alanlarını tasarım kriterleri ışığında analiz ederek topluluk tarafından inşa edilmiş dört oyun ortamı örneği sunar. Araştırma çalışmasının bulguları, çocukların gelişimsel ihtiyaçlarının sabit oyun alanı ekipmanlarının sınırlamalarından doğrudan etkilendiğini göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre, çocukların sosyal ve fiziksel gelişimi geleneksel oyun yapıları tarafından bir şekilde desteklenmektedir. Bununla birlikte, çocukların bilişsel ve duygusal gelişimi bu tür ekipmanlar tarafından kolaylaştırılmamaktadır
Özet (Çeviri)
Creating spaces that not only benefit but also motivate play provides opportunities for child development and growth. Child neural networks are programmed to develop a comprehension of concepts like space and time through their play space explorations, behaviours, reactions, sound, and toys. This thesis investigates how the constructed environment, informal play, and the natural environment affect the wellness of kids, as well as the role of architects in designing publicly accessible play spaces. There is a design gap in comprehending the complicated population of users and the design components that impact their health. The study examines play environments, and infrastructure. It presents four instances of community-built playing environments, utilizing the site inventory, player observations, child photo taping and Analysing these playgrounds in light of design criteria. The research study's findings demonstrated that children's developmental needs are directly impacted by the limitations of fixed playground equipment. According to the research results, children's social and physical development is supported in some way by traditional play structures. Nevertheless, children's cognitive and emotional development is not facilitated by this type of equipment