Çok yollu plastik enjeksiyon kalıbında çevrimiçi soğuma zamanının çarpılmaya etkisinin kalıp içi sensör verilerine dayanan makine öğrenmesi algoritması ile kestirimi
Prediction of the effect of online cooling time on warpage in a multi-way plastic injection mould using a machine learning algorithm based on in-mould sensor data
  1. Tez No: 896699
  2. Yazar: AYDOĞAN ÇAĞLAR AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, plastik enjeksiyon yöntemi ile üretilen bulaşık makinası şasi alt kapağı parçasının çarpılma problemi; hammadde, enjeksiyon set parametreleri (sıcaklık ve çevrimiçi soğutma süresi) ve kalıp içi sıcaklık ve basınç profilleri bakımından çok yönlü olarak incelenmiştir. Daha önce bir kez enjeksiyon parametrelerine maruz kalmış ve kırma yöntemi ile geri dönüştürülerek %100 oranında kullanılan %40 oranında kalsiyum karbonat (CACO3) dolgulu polipropilen homo polimer (PPHO) hammaddenin erime akış indeksi (MFI) ve diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) deneyleri ile ısısal özellikleri incelenmiş, 200, 210 ve 225°C enjeksiyon set sıcaklıkları ve 23, 26, 29, 30, 31, 32 ve 40 saniye olmak üzere altı farklı çevrimiçi soğuma zamanı kullanılarak yapılan deneme üretimleri sonuçlarında boy, kütle ve yükseklik ölçülerinin bir kombinasyonu şekilde formüle edilen parça çarpılmaları hesaplanmıştır. Diğer yandan kalıp içerisine yerleştirilen dört kavite sıcaklık ve dört kavite basınç sensörü yardımıyla elde edilen; maksimum kavite sıcaklık ve basınçları, sensör temas anı, 20. saniyesi, çevrimin sonu sıcaklıklarına ve çevrimiçi soğutma sürelerine göre çoklu lineer regresyon ve CART makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak parça çarpılmaları tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the warpage problem of the dishwasher bottom cover produced by the plastic injection method has been examined in terms of raw material, injection set parameters (temperature and online cooling time) and in-mould sensor datas. In the study, 40% calcium carbonate (CACO3) filled polypropylene homopolymer (PPHO), which was exposed to injection parameters once and recycled by grinding method, was used. Melt flow index (MFI) and differential scanning calorimetry (DSC) experiments were performed to determine the thermal properties of the raw material. Testing parts were produced by plastic injection with injection set temperatures of 200, 210 and 225°C and six different online cooling times of 23, 26, 29, 30, 31, 32 and 40 seconds. Testing parts warpages were calculated as a combination of length, mass and height measurements. Four cavity temperature and four cavity pressure sensors were placed in the mold. So, maximum cavity temperatures and pressures, temperatures at the sensor contact time, 20th second and end of cycle were collected from the sensors. Finally, warpages were estimated using multiple linear regression and CART machine learning algorithms based online cooling times and ın mould sensor datas.