Ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin mevsimler ve iklim ünitesindeki akademik başarıları ve iklim okuryazarlıklarının belirlenmesi
Determination of academic achievement and climate literacy of secondary school 8th grade students in seasons and climate unit
  1. Tez No: 897039
  2. Yazar: ALİ AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE DENİŞ ÇELİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsan faaliyetleri sonucunda artan sera gazları iklim değişikliğine sebep olmaktadır. İklim değişikliği insanları ve çevreyi olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuzlukların önüne geçebilmek ve etkisini azaltmak için küçük yaşlarda öğrencilere, iklim okuryazarlığı bilgi, beceri ve tutumlarının kazandırılması önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışmada ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin mevsimler ve iklim ünitesindeki akademik başarıları ve iklim okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Burdur ili merkez ilçede öğrenim gören 328 ortaokul sekizinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Örneklem belirlemede amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılan çalışmada, veri toplama aracı olarak, 20 tane çoktan seçmeli sorudan oluşan mevsimler ve iklim ünitesi akademik başarı testi ile iklim kavramı, iklimsel bilinç ve iklim farkındalığı olmak üzere üç alt boyutu olan 24 maddeden oluşan likert tipindeki iklim okuryazarlığı ölçeği kullanılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, betimsel istatistik değerleri (frekans, yüzde, ortalama, ortanca, standart sapma), pearson korelasyon ile bağımsız t-testi ve tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) sonuçları kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin mevsimler ve iklim ünitesindeki akademik başarılarının yüksek düzeyde, iklim okuryazarlıklarının ise yeterli düzeyde olduğu, aralarında orta düzeyde pozitif anlamlı bir ilişkinin bulunduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu ilişkinin iklim okuryazarlığının kavram ve farkındalık alt boyutlarından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin iklim ve iklim değişikliği ile ilgili konuları daha çok okulda öğrendiği düşünüldüğünde, öğretim programlarında iklim okuryazarlığının daha belirgin hale getirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing greenhouse gases as a result of human activities cause climate change. Climate change negatively affects people and the environment. In order to prevent these negativities and reduce their impact, it is important to provide students with climate literacy knowledge, skills and attitudes at a young age. In this context, the aim of the study was to determine the academic achievements and climate literacy levels of secondary school eighth grade students in the seasons and climate unit. In the 2022-2023 academic year, 328 secondary school eighth grade students studying in the central district of Burdur province participated in the study. Easily accessible case sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, was used to determine the sample. In the study, in which the relational survey model, one of the quantitative research methods, was used, the seasons and climate unit academic achievement test consisting of 20 multiple-choice questions and the Likert-type climate literacy scale consisting of 24 items with three sub-dimensions: climate concept, climatic awareness and climate awareness were used as data collection tools. The data obtained as a result of the application were analyzed with the SPSS program. In the analysis of the data, descriptive statistical values (frequency, percentage, mean, median, standard deviation), independent t-test and Pearson correlation and one-factor analysis of variance (ANOVA) results were used. As a result of the study, it was concluded that the academic achievement of the eighth grade students in the seasons and climate unit was at a high level, their climate literacy was at a sufficient level, and there was a moderate positive significant relationship between them. In addition, it has been determined that this relationship stems from the concept and awareness sub-dimensions of climate literacy. Considering that students learn about climate and climate change more at school, it is thought that climate literacy should be made more prominent in the curriculum.