Liyotropik hegzagonal sıvı kristal fazın geometrik parametrelerine tuz ve polimer katkısının etkisi
The effect of salt and polymer addition on the geometric parameters of the lyotropic hexagonal liquid crystal phase
- Tez No: 897056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR MASALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde sıvı kristallerin bir mezofazı olan liyotropik sıvı kristallerin hegzagonal fazı üzerinde çalışılmıştır. Hegzagonal faz özelliği olduğu bilinen %43 SDS (Sodyum Dodesil Sülfat) + %57 su karışımına farklı konsantrasyonlarda Amonyum Klorür (NH4Cl) ve Amonyum Bromür (NH4Br) tuzları ve daha sonra ayrı ayrı oluşturulan bu karışımlara suda iyi çözünebilen bir polimer olduğu bilinen Polyvinylpyrrolidone (PVP10) eklenerek hegzagonal fazın geometrik parametreleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçların polarize optik mikroskobu (POM) altında desen görüntülemeleri ve oluşan ara fazların fiziksel özellikleri incelenmiştir. Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ile yapısal parametrelerdeki değişim ve molekül yapısı analizler yapılarak anlaşılmaya çalışılmıştır. Sistemin ısı akış hızlarını veya yapısal geçiş sıcaklıklarını belirlemek için Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) yöntemi ile son olarak, yapısal detaylar ve moleküler şekilleri çözmek gibi amaçlarla kullanılan küçük açılı X- ışını saçılımı yöntemi (SAXS) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılarak aradaki benzerlik ve farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the hexagonal phase of lyotropic liquid crystals, which is a mesophase of liquid crystals, was studied. Ammonium Chloride (NH4Cl) and Ammonium Bromide (NH4Br) salts at different concentrations were added to a mixture of %43 SDS (Sodium Dodecyl Sulfate) + %57 water, which is known to have hexagonal phase properties, and then Polyvinylpyrrolidone (PVP10), which is known to be a well-soluble polymer in water, was added to these mixtures created separately was added and the geometric parameters of the hexagonal phase were examined. The pattern images of the obtained results under polarized optical microscopy (POM) and the physical properties of the formed interphases were examined. The change in structural parameters and the molecular structure were analyzed by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). The Differential Scanning Calorimetry (DSC) method was used to determine the heat flow rates or structural transition temperatures of the system, and finally the small angle X-ray scattering method (SAXS), which is used for purposes such as solving structural details and molecular shapes. The obtained results were compared with each other and the similarities and differences were determined.