Examining the effect of green marketing on consumers' decision to purchase energy-efficient home appliances
Yeşil pazarlamanın tüketicilerin enerji tasarruflu ev aletleri satın alma kararına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 897134
  2. Yazar: BEYZA DİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YARIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanlık günümüzde ciddi tehlikelerle karşı karşıya; iklim krizi, su kaynaklarının azalması, tahrip olan çevre vs. Her geçen yıl daha da önem kazanan bu konu için işletmeler de sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirmek için çabalamaktadır. Örneğin; kapalı döngü sistemler kullanmak, geri dönüşüme önem vermek, enerjilerini güneş panelleri ile kendileri üretmeye çalışmak. Sürdürülebilirlik ve yeşil ürün kavramı artık dünyada ve işletmelerde çok yeni bir kavram olmamakla birlikte yeşil üretim, yeşil tedarik zinciri ve yeşil pazarlama gibi kavramların işletmeler ve tüketiciler açısından her geçen yıl önem kazanmaktadır. İşletmeler bu çabalarını birçok açıdan gerçekleştirmektedir; topluma ve gelecek nesillere katkı, maliyetlerini azaltmak veya etik bir imaj çizmek olabilir. Ancak üreticiler kadar tüketicilere de önemli bir görev düşmekte. Artık günümüzde Türkiye'de neredeyse her evde beyaz eşya veya televizyon, klima gibi ürünler bulunmakla beraber bu ürünler tükettikleri enerjiye göre farklı sınıflandırılmalara ayrılmaktadır. Bu çalışma tüketicilerin enerji tasarruflu ev aletleri satın almada yeşil pazarlamanın etkisini ölçmektedir.
Özet (Çeviri)
Humanity is facing serious dangers today; climate crisis, dwindling water resources or environmental degradation. Businesses are also striving to fulfill their social responsibility duties for this issue, which becomes more important every year. For example, using closed loop systems, giving importance to recycling, and trying to produce their own energy with solar panels. Although the concept of sustainability and green products is not a very new concept in the world and in businesses, concepts such as green production, green supply chain and green marketing are gaining importance for businesses and consumers every year. Businesses realize these efforts in many ways; it could be contributing to society and future generations, reducing costs or portraying an ethical branding. However, the responsibility does not lie solely with producers; consumers also play a crucial role. Nowadays, almost every house in Turkey has products such as white goods or televisions and air conditioners, but these products are divided into different classifications according to the energy they consume. This study measures the impact of green marketing on consumers' purchase of energy-efficient home appliances with an online questionnaire distributed to 423 consumers in İzmir city.