Fen bilimleri öğretmenlerinin FeTeMM algılarının incelenmesi
Examination of science teachers' STEM perceptions
- Tez No: 897146
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, Uşak il ve ilçelerinde çalışan fen bilgisi öğretmenlerinin FeTeMM algı düzeylerini ve FeTeMM temelli eğitim hakkındaki düşüncelerini tespit etmektir. Bu araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırma verilerinin toplanmasında hem nitel hem de nicel yöntemler kullanılmıştır. Nicel verilerin elde edilmesinde Buyruk ve Korkmaz (2016) tarafından geliştirilmiş olan“FeTeMM Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma 156 fen bilgisi öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin elde edilmesinde ise Özdemir (2019) tarafından geliştirilen ve uygulanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Bu kapsamda 17 fen bilgisi öğretmenleriyle görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre fen bilgisi öğretmenlerinin FeTeMM algı düzeyleri cinsiyet, FeTeMM eğitimine katılıp katılmama ve kıdem yılı değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterirken, mezun olunan fakülte açısından anlamlı bir farklılığın bulunmadığı tespit edilmiştir. Nitel bulgular açısından ise fen bilgisi öğretmenlerinin FeTeMM temelli eğitim uygulamalarına yönelik olumlu görüşe sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the STEM awareness levels of science teachers working in Usak province and districts and their thoughts about STEM-based education. The research conducted is a descriptive study in the survey model. Both qualitative and quantitative methods were used to collect research data. The“STEM Awareness Scale”developed by Buyruk and Korkmaz (2016) was used to obtain quantitative data. The“Semi-Structured Interview Form”developed and applied by Özdemir (2019) was used to obtain qualitative data. In this context, interviews were held with 17 science teachers. According to the research results, while science teachers' STEM awareness levels differ significantly in terms of gender, participation in STEM education or not, and years of seniority, it has been determined that there is no significant difference in terms of the faculty from which they graduated. In terms of qualitative findings, it was determined that science teachers had positive views towards STEM-based education practices.