Günümüz genç girişimcisini bekleyen engeller ve bu engellerin aşılması için muhtemel çözümler
Obstacles awaiting today's young entrepreneur and possible solutions to overcome these obstacles
- Tez No: 897147
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Girişimci, bir alanda iş fırsatları görüp olası riskleri göze alarak o işe giren ve işin devamlılığını sağlayan kişiler için kullanılan bir tanımlamadır. Girişimcilikte önemli olan bir işi başlatıp onun sürekliliğini sağlamaktır. Bireylerin yeni fikirler, ürünler veya hizmetler oluşturarak bunları başarılı bir şekilde hayata geçirme süreci olan girişimcilik, genellikle risk alma, yenilikçilik ve sıkı çalışma gerektiren bir faaliyettir. Girişimciler kendi işlerini kurarak veya mevcut iş modellerini geliştirerek ekonomik değer yaratma amacı gütmektedir. Girişimcilik aynı zamanda bir kişinin kendi işini kurma veya yeni bir ürün, hizmet veya süreç geliştirme amacını da taşımaktadır. Yeni bir iş kurma ve yönetme süreci olan girişimcilikte kişiler, yeni bir ürün veya hizmetle pazara girerek, mevcut bir ürün veya hizmeti yeni bir şekilde sunarak ya da mevcut pazarda yeni bir yöntem kullanarak yenilikler yapmaktadır. Günümüzde artan ekonomik şartlar veya kötüye giden yaşam standartları birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de genç girişimci denen kavramın ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Bağımsız olmak, daha çok gelir elde etmek, sosyal yaşam standartlarını daha da genişletmek en önemlisi de devletin sağlamış olduğu genç girişimci desteklerinden yararlanabilmek genç girişimciliğin önünü açmıştır. Genç girişimcilik ilk kez bir girişim sürecinde yer alan veya yeni olarak bir işi başlatmış ve yaş olarak genç grubunda bulunan kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada da değinileceği gibi genç girişimcilerin sorunları, karşılarına çıkabilecek engeller ve bunların çözüm süreci gibi kavramlar ayrıntıları ile bahsedilmiştir. Günümüz Genç Girişimcisini Bekleyen Engeller ve Bu Engellerin Aşılması için Muhtemel Çözümler" konulu bu tez çalışmasının amacı, genç girişimciliğinin güncel durumu, genç girişimcilik engellerinin tespit edilmesi ve girişimci adaylarının, bilgi eksikliklerini tamamlamak, var olan engellerin neler olduğunu ortaya çıkarmak ve engelleri aşmak için yenilikçi çözümler geliştirerek girişimcilik alanına olumlu katkılar sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneur is a definition used for people who see business opportunities in a field, enter into that business by taking possible risks and ensure the continuity of the business. The important thing in entrepreneurship is to start a business and ensure its continuity. Entrepreneurship, which is the process of individuals creating new ideas, products or services and successfully implementing them, is an activity that generally requires risk-taking, innovation and hard work. Entrepreneurs aim to create economic value by establishing their own businesses or developing existing business models. Entrepreneurship also aims to establish one's own business or develop a new product, service or process. In entrepreneurship, which is the process of establishing and managing a new business, people make innovations by entering the market with a new product or service, offering an existing product or service in a new way, or using a new method in the existing market. Today, increasing economic conditions or deteriorating living standards have enabled the emergence of the concept of young entrepreneur in Turkey, as in many countries. Being independent, earning more income, expanding social living standards, and most importantly, benefiting from the young entrepreneur support provided by the state has paved the way for young entrepreneurship. Youth entrepreneurship is carried out by people who are in the young age group and are taking part in an enterprise process for the first time or have started a new business. As will be mentioned in this study, concepts such as the problems of young entrepreneurs, the obstacles they may encounter and their solution process are mentioned in detail. The aim of this thesis titled“The Obstacles Awaiting Today's Young Entrepreneurs and Possible Solutions to Overcome These Obstacles”is to examine the current situation of youth entrepreneurship, to identify the obstacles to young entrepreneurship, and to provide innovative solutions for entrepreneur candidates to complete their knowledge deficiencies, to reveal what the existing obstacles are, and to overcome the obstacles. To make positive contributions to the field of entrepreneurship by developing.