Greek Cypriot rearmament 1974-1998: An assessment
Kıbrıslı Rumların silahlanması 1974-1998: Bir değerlendirme
- Tez No: 89717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET KIBRISLI RUMLAR'IN SİLAHLANMASI 1974-1998: BİR DEĞERLENDİRME Tunç, Almıla Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi: Asst. Prof. Dr. Gülgün Tuna Ağustos 1999 Bu tez Kıbrıslı Rumlar'ın 1974-1998 yılları arasındaki silahlanmalarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Başlangıçta, Kıbrıs'taki şu anki durumu sağlam bir temele oturtmak amacıyla Kıbrıs sorunu anlatılacaktır. Daha sonra, Kıbrıslı Rumlar'ın silah satın almalarıyla ilgili detaylı bilgi verilecektir. Analiz ise Rum Basın Özetleri'nden derlenen bilginin ışığı altında yapılacaktır. Bu tez aynı zamanda Kıbrıslı Rumlar'ın silahlanmalarının Türk-Yunan dengesi ve Kıbrıs sorunu üzerindeki etkisini de değerlendirecektir. Tezin sonunda, Kıbrıslı Rumlar'ın silahlanmasının ve Kıbrıs sorununun Doğu Akdeniz'de oluşturulmaya çalışılan güvenlik sistemi üzerindeki etkisi analiz edilecektir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GREEK CYPRIOT REARMAMENT 1974-1998: AN ASSESSMENT Tunç, Al mı la Department of International Relations Supervisor: Asst. Prof. Dr. Gülgün Tuna August 1999 This thesis aims to analyze the rearmament of the Greek Cypriots between 1974-1998. In the beginning, the Cyprus problem is explained in order to base the current situation of the island on healthy ground. Detailed information has been obtained from the Greek Cypriot Press Abstracts about the weapon purchases of the Greek Cypriots and the analysis has been made under the light of that information. The thesis evaluates the effects of the Greek Cypriot rearmament on the Turkish- Greek balance and on the Cyprus conflict. It also assesses the impact of the Greek Cypriot rearmament and the Cyprus conflict on the quest for the security system in the Eastern Mediterranean. m