Ters yüz öğrenme modelinin beden eğitimi öğretmen adaylarının akademik öz-yeterlik, güdülenme ve beceri düzeylerine etkisi
The effect of flipped learning on pre-service physical education teachers' academic self-efficacy, motivation and skill levels
- Tez No: 897247
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET HAŞIL KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi öğretmen adaylarına uygulanan ters yüz öğrenme modelinin; beceri, akademik öz yeterlik ve güdülenme düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmada yöntem olarak nicel araştırma yöntemlerinden öntest / sontest eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı-deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi spor bilimleri fakültelerinde öğrenci olup, 2023-2024 güz döneminde basketbol dersini alan beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylar oluşturmaktadır. Deney grubuna (n=17) Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesindeki ve kontrol grubuna (n=18) Süleyman Demirel Üniversitesindeki öğrenciler atanmıştır. Uygulama basketbol derslerinde gerçekleştirilmiş ve toplam 10 hafta sürmüştür. Her iki gruptaki öğrencilere 2023-2024 güz döneminin başında öntest olarak“Johnson Basketbol Beceri Testi”,“Akademik Öz-Yeterlik Ölçeği”ve“Güdülenme Stratejileri Ölçeği”uygulanmıştır. Ardından kontrol grubu derslerine geleneksel yöntem ile devam etmiştir. Deney grubuna ise her hafta ders öncesinde izlemeleri için ilgili konulara ilişkin videolar sunulmuş ve buna ek olarak içinde teorik bilgilerin yer aldığı sunular hazırlanmıştır. On haftanın ardından, gruplardan sontest verileri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of the flipped learning model applied to pre-service physical education teachers on their skill, academic self-efficacy, and motivation levels. In the study, a quasi-experimental design with a pre-test/post-test control group, which is one of the quantitative research methods, was used. The sample of the research consists of pre-service physical education and sports teachers who are studying at Burdur Mehmet Akif Ersoy University and Süleyman Demirel University sports sciences faculties and who attended the basketball course in the fall semester of the 2023-2024 academic year. Students from Burdur Mehmet Akif Ersoy University were assigned to the experimental group (n=17), and students from Süleyman Demirel University were assigned to the control group (n=18). The implementation was carried out in basketball classes and lasted for a total of 10 weeks. At the beginning of the fall semester of the 2023-2024 academic year, the“Johnson Basketball Skill Test,”“Academic Self-Efficacy Scale,”and“Motivational Strategies Scale”were administered as pre-tests to the students in both groups. Subsequently, the control group continued their lessons with traditional methods. In contrast, the experimental group was provided with videos related to the course topics to watch before each class, along with presentations containing theoretical information. After 10 weeks, post-test data were collected.